Ešte pred štvrťrokom to s aktuálnou sezónou vyzeralo zle-nedobre. Postupne boli rušené známe preteky Okolo Flámska, Paríž-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège, Valónsky šíp a ďalšie. V tom čase mnohí tento rok vopred „odpísali“. S odstupom času to však nevyzerá až tak pesimisticky. Napokon sa uskutočnia slávne preteky Giro d’ Italia a čaká nás aj Tour de France.

Sagan a tí druhí

Spolu s profesionálnym pelotónom sa na cestách objaví aj náš najpopulárnejší cyklista Peter Sagan. V čase, keď tento článok vychádza, by už mal mať za sebou klasiku Strade Bianche, chystá sa na Miláno - Turín a 8. augusta by sa mal zúčastniť aj na známych, takmer 300-kilometrových pretekoch Miláno - San Remo. Potom ho už čakajú asi najťažšie tohtoročné etapové preteky, známa Tour de France. „Týždeň pred začiatkom samotnej Tour by sa Peter mal objaviť aj na šampionáte SR a ČR, ktorý sa bude konať 22. augusta v Mladej Boleslavi,“ doplnil výpočet Matej Vyšňa, manažér Akadémie Petra Sagana, s ktorým sme sa rozprávali o tom, aký veľký dosah má koronakríza na svet cyklistiky.

„Aj kvôli Peťovi a jeho tímu dúfam, že Tour sa uskutoční. V týchto časoch totiž nič nie je isté, opäť sa cestuje a počty nakazených stúpajú. Verím však, že už to také dramatické nebude a práve Tour sa pôjde, pretože je pre cyklistiku veľmi dôležitá, sú na ňu viazané veľké sponzorské spolupráce jednotlivých tímov. Väčšina sponzorov zatiaľ svoje tímy podržala, bez Tour by to však už nebolo také jednoznačné. Neviem si dosť dobre predstaviť ani Tour bez divákov a rovnako si myslím, že je nemožné zabezpečiť to zo strany organizátorov. Určite bude pri trati menej divákov a najmä v mestách nejaké obmedzenia v prístupe k trati, nebude toľko sprievodných akcií a myslím si, že divákov budú upozorňovať na nosenie rúšok,“ zamyslel sa Matej Vyšňa nad osudom najvýznamnejších európskych pretekov.

Globálna kríza, lokálne problémy: Pokiaľ ide o situáciu v slovenskej cyklistike, myslí si, že koronakríza ju skomplikovala, ale len tak, že niektoré problémy sa ešte viac prehĺbili. „Nemyslím si, resp. zatiaľ neviem o tom, že by táto kríza mala nejaké veľké ekonomické následky na súčasnú slovenskú cyklistiku. Máme tu niekoľko sponzorov, ktorí sú ochotní podporiť cyklistiku, no dlhodobo máme problém nájsť naozaj veľkého generálneho partnera, ktorý by sa nezaujímal len o Sagana či preteky Okolo Slovenska, ale aj o mládež, naše mládežnícke reprezentácie a celkovú podporu cyklistiky na Slovensku. Bol to problém už pred krízou a po nej alebo počas nej to bude možno ešte ťažšie,“ vysvetľuje Matej Vyšňa. „Zatiaľ, našťastie, neevidujeme, že by naši sponzori chceli obmedziť svoju podporu, práve naopak - podržali nás. Za to, samozrejme, patrí veľká vďaka najmä Citroënu, ale aj ZVL Slovakia, Specialized a Tacx. Rozhodujúce bude ďalšie obdobie, možno až budúci rok, keď sa očakávajú najväčšie prejavy ekonomickej krízy. Verím, že spoločne to zvládneme.“

KOMPLIKOVANÁ SITUÁCIA Niektorým cyklistom protikoronové opatrenia prekážali viac, iným menej.
KOMPLIKOVANÁ SITUÁCIA Niektorým cyklistom protikoronové opatrenia prekážali viac, iným menej.
Zdroj: MATEJ VYŠŇA

Treba myslieť dopredu

V tejto situácii je podľa Vyšňu dôležité opäť nastúpiť do plnohodnotného tréningového procesu a súťažného kolotoča. Počas koronakrízy bol totiž u niektorých pretekárov, či už detí, juniorov, alebo dospelých, problém so stratou motivácie. Trénovalo sa všetkým ťažko, pretože sa rušili jedny preteky za druhými a niektorým to prestávalo dávať zmysel.

„Čo sa týka motivácie a prístupu k tréningom, bolo to individuálne. Niekomu to nerobilo problém takmer vôbec, ale je pravda, že viac bolo takých, ktorí sa nevedeli donútiť robiť to, čo pred koronakrízou. Aj my ako tréneri sme spočiatku nevedeli, ako k tomu pristupovať, či pokračovať v príprave aspoň ako-tak podľa plánu, alebo pracovať len na udržaní súčasnej výkonnosti. Potom je ťažké niečo robiť, keď cítite neistotu a nevidíte zmysel svojej práce. Pre nás, myslím teda pre Akadémiu Petra Sagana, je, našťastie, sezóna už v plnom prúde, v tomto období obsadzujeme niekoľko podujatí za víkend. Už máme za sebou majstrovstvá Slovenska v cestnej cyklistike mládeže a o niekoľko týždňov nás čakajú aj majstrovstvá Slovenska juniorov a U23. Pre najlepších sú však vrcholmi až ME a MS na konci augusta, respektíve septembra,“ vysvetľuje Matej Vyšňa.

V tejto súvislosti nás zaujímalo, či máme medzi mládežou a juniormi nejaké horúce želiezko v ohni, nejaký supertalent, ktorý by v budúcnosti mohol nahradiť Petra Sagana. „Viete, keď bol Peťo vo veku 16 či 18 rokov, mal na svojom konte niekoľko pekných výsledkov, ale nikto si ešte vtedy netrúfal povedať, že dosiahne to, čo dokázal. Pri mládeži je to fakt ťažké a aj keď niekto má naozaj talent, tak najväčšiu časť úspechu tvorí správne nastavenie mysle. Samozrejme, u nás v CyS - Akadémii Petra Sagana máme napríklad Martina Svrčka, Štefana Michaličku, Jakuba Slivku či Radku Paulechovú, ktorí už aj na medzinárodných pretekoch žnú úspechy. Celkovo na Slovensku máme niekoľko talentov, ktoré majú nakročené k úspechom, ale určite všetkých čaká ešte veľmi veľa práce,“ zhrnul na záver situáciu v našej mládežníckej cyklistike Matej Vyšňa.