Podiel áut s dieselovými motormi na trhu Európskej únie sa do roku 2030 pravdepodobne zníži na úroveň iba 5 percent. Vyplýva to zo štúdie poradenskej firmy AlixPartners, o ktorej výsledkoch informuje portál bbc.com.

Obavy v súvislosti s emisnými štandardmi už poškodili predaj vozidiel s dieselovými motormi, ale podľa firmy AlixPartners sa pokles ich odbytu zrýchli.

Podiel takýchto áut na európskom trhu sa v rokoch 2015 až 2017 už zmenšil z 52 na 45 percent, uviedla poradenská firma. Dôveru verejnosti voči dieselovým autám narušil emisný škandál Volkswagenu, keď sa v roku 2015 zistilo, že tieto automobily boli vybavené zariadením, ktorého úlohou bolo klamať pri emisných testoch.

Vo Veľkej Británii sa predaj áut s dieselovými motormi v máji tohto roka podľa údajov britského Združenia výrobcov a predajcov automobilov (SMMT) v porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška zmenšil o 23,6 percenta, uviedol portál bbc.com.

Išlo pritom už o štrnásty mesiac v rade, počas ktorého sa trhový segment dieselových áut v Británii zmenšil. Za celý minulý rok sa dopyt po dieselových vozidlách v Británii zmenšil o 17 percent, dodáva portál.

Z nášho pohľadu ide o veľmi premrštenú analýzu, ktorá nzohľadňuje množstvo faktorov - napríklad vývoj nových dieslových technológií s niekoľkonásobne nižšími emisiami, ktoré by sa na trhu v komerčných autách mali objaviť približne do dvoch rokov.

Navyše prísne emisné normy už teraz vedú k tomu, žen rozdiely medzi emisiami naftových a benzínových áut sa stierajú - a to aj v prípade NOx. A do tretice - paradoxom je, že nižší záujem o naftové autá spôsobil, že emisie CO2 začali po desiatich rokoch prvýkrát rásť - v tomto smere sú totiž na tom horšie benzínové autá s vyššou priemernou spotrebou.