Tip na článok
Ilustrácia ukazuje navigačný satelit systému Galileo tesne pred oddelením sa od nosnej rakety Ariane-5.

Galileo má na obežnej dráhe už 26 satelitov, vrátane Samuela, pomenovaného po slovenskom chlapcovi

Štyri satelity európskeho navigačného systému Galileo boli tento týždeň vypustené na obežnú dráhu, kam ich vyniesla raketa Ariane-5.

Štyri satelity systému Galileo boli tento týždeň vypustené na obežnú dráhu, kam ich vynesla raketa Ariane-5. Galileo má tak aktuálne 26 satelitov, do plnej konfigurácie mu chýbajú ešte štyri. Dosiahnuť by ju mal v roku 2020.

Každý z 30 satelitov systému Galileo ponesie meno jedného z detí, ktoré vyhrali súťaž v maľovaní v roku 2011. Dnes prišiel na rad aj satelit, ktorý sa volá Samuel, po slovenskom víťazovi súťaže z Partizánskeho. Ďalšie tri sa volajú Tara, po výherkyni zo Slovinska, Anna, po výherkyni z Fínska a Ellen, po výherkyni zo Švédska.

Galileo v súčasnosti poskytuje tri typy služieb založených na satelitnej navigácii, a to otvorenú službu systému Galileo (Galileo Open Service), ktorá je voľne dostupná a využíva sa na určovanie polohy a času a na navigáciu.

Ďalej je to pátracia a záchranná služba systému Galileo (Search and Rescue – SAR) na zisťovanie polohy tiesňových signálov vysielaných kompatibilným vysielačom, ktorá umožňuje skrátiť čas na zistenie polohy nezvestnej osoby na mori alebo v horách zo štyroch hodín na približne 10 minút a spresniť lokalizáciu z 10 kilometrov na menej ako dva kilometre.

Tretia verejne regulovaná služba systému Galileo je kódovaná a využíva sa v citlivých situáciách, ako sú napríklad vojenské operácie.

VIDEO Plus 7 Dní