Google masívne investuje do umelej inteligencie a strojového učenia. Výsledky sa prejavujú vo vylepšovaní rôznych služieb, napríklad prekladača. Teraz sa zameral na populárny mailový klient Gmail, ktorý už v minulom roku dostal vylepšenie v podobe automatických odpovedí Smart Reply. Ten by mal byť už onedlho schopný písať celé emaily za vás, bude na to stačiť pár klikov.

Nová funkcia sa volá Smart Compose a pomôže vám tak, že bude navrhovať za vás vhodné frázy, respektíve dokončievať rozpísané. Dokáže to na základe podrobnej analýzy vašej gmailovej histórie, ktorú bude mať na starosti práve umelá inteligencia.

Postup bude jednoduchý – navrhované sentencie sa objavia v tele rozpísaného mailu a vy ich jediným kliknutím prijmete, alebo budete ignorovať a písať ďalej. Teda niečo ako automatické opravy a dokončievanie slov, avšak tentokrát to budú celé vety, dávajúce v kontexte rozpísaného mailu zmysel. Služba bude postupne aktivovaná v najbližších týždňoch ako súčasť aktuálnych verzií Gmailu, ktorý sa čoraz viac snaží získavať klientov na úkor populárneho Outlooku. V praxi bude služba vyzerať takto: