Počasie je nevypočítateľné, ale s dobrou prípravou nás nedokáže zaskočiť ani náhly príchod zimy. K tej patrí škrabka na ľad v odkladacom priečinku, mrazuvzdorná kvapalina v nádržke ostrekovačov a, samozrejme, aj pneumatiky pri­spôsobené na jazdu v chladnom počasí. Letná pneumatika stroskotá na snehu a poľadovici už pri miernom stúpaní do kopca alebo pri prudšom brzdení pred semaforom. Preto je legislatívne stanovená povinnosť prezuť na zimné pneumatiky. Zákon o cestnej premávke hovorí o povinnosti používať zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Použitie týchto pneumatík musí byť jasne rozlíšiteľné symbolom snehovej vločky. Indikátorom, že by ste mali prezuť pneumatiky, je teplota klesajúca pod 7 stupňov. Aj skúsenosti z nášho testu zimných pneumatík hovoria, že sú na snehu a ľade skutočne bezpečnejšie. Dokonca majú aj lepšie dynamické jazdné vlastnosti v porovnaní s lacnou letnou gumou. Aké zlé prekvapenie sme zažili na testovacej dráhe, ale aj to, ktorá zimná pneumatika populárneho rozmeru 215/55 R17 je najlepšia, sa dočítate v novembrovom vydaní magazínu Auto Bild.

Rolls-Royce Phantom a Varšava poskytujú vhodnú kombináciu obrázkov starého a nového. Tak ako sa Varšav­čania tešia, že história ich mesta bola zachránená, aj zákazníci luxusnej limuzíny sa podľa spoločnosti Rolls-Royce naliehavo dožadujú zachovania tradície. Preto sa ani v novom vydaní ročníka 2022 toho veľa nezmenilo. Všetko je dobré tak, ako to už bolo. Takže pod barokovou kapotou motora stále pracuje 6,75-litrový motor V12, ktorý dosahuje výkon 571 koní.

FOTO V GALÉRII

V každom prípade, už dlho nepotrvá, aby na trh prišiel prvý Rolls-Royce poháňaný batériami s názvom Spectre, na ktorý už čaká elektrizované publikum. Ako jazdí aristokratická novinka prinajmenšom za 400-tisíc eur, sa dočítate v najnovšom Auto Bilde.