Už jeho dĺžka 4 866 mm naznačuje, že VW Arteon Shooting Brake nie je malé auto. V skutočnosti zaostáva napríklad za trojicou Audi A6, BMW radu 5 či Mercedesom-Benz triedy E iba o niekoľko centimetrov. Na nemeckej diaľnici by potom svojím maximálnym cestovným tempom 270 km/h zahanbil nejedno z menovaných prémiových kombi.

Tri stovky koní si pýtajú svoje

Ťah motora 2,0 TSI ladeného na viac než tristo koní by zaskočil aj skeptikov. Automobil vďaka nemu zrýchľuje krásne lineárne. Škoda len, že ani v manuálnom režime jeho samočinná dvojspojková prevodovka nepodrží zaradený prevodový stupeň pri jazde na hranici obmedzovača otáčok agregátu. Spotrebou paliva sme sa zmestili do 10 litrov na 100 kilometrov bez obmedzovania jaz­dného štýlu. Niečo medzi 13 až 14 l/100 km môžete očakávať pri vyslovene agresívnej jazde, no dá sa jazdiť tiež približne za 8 l/100 km, to však s ľahkou nohou. Jazdné vlastnosti štýlového kombi sa nám páčili. Vďaka adaptívnemu podvozku DCC vie byť Arteon príjemne tuhý, no na povel jedného tlačidla sa zrazu reakcia tlmičov zmení a automobil sa na priečnych nerovnostiach začne mierne hojdať, aby zmiernil rušivý efekt. Rodinná raketa síce stovku pokorí v priebehu 4,9 sekundy, no nezabúda ani na pohodu posádky.

Ostrý alebo aj komfortný

Svoje športové kvality demonštruje výbornou priľnavosťou či odpovedajúcim riadením pri ostrom prejazde zákrut, no kedykoľvek sa pri bežnej jazde dokáže blysnúť aj vysokým komfortom. Pri rýchlej jazde po okresných cestách Arteon R Shooting Brake produkuje aj adekvátnu zvukovú kulisu. V komfortnom režime je však príjemne tichý. Rázvor 2 838 mm sa premietol do nadštandardnej ponuky priestoru v druhom rade sedadiel, a to najmä v pozdĺžnom smere. No predsa len vidíme aj negatívum plynúce z dizajnu - ak sa budete snažiť vložiť na zadné sedadlo dieťa do sedačky, bude vám prekážať nízka strecha. To však len dovtedy, kým svoje auto neuvidíte z profilu a nezistíte, že mu to neuveriteľne sekne. Ospravedlniť sa však nedá slabšie odhlučnenie kolies. Dunivé buchnáty, ktoré produkujú pri prejazde priečnych nerovností, budú cestu znepríjemňovať najmä pasažierom vzadu.

Naše hodnotenie

Arteon je výborné rodinné vozidlo, ktoré má len málo chýb a ponúka naozaj veľa - od športových jazdných vlastností až po schopnosť bez problémov pohodlne odviezť rodinu na dovolenku aj s veľkou batožinou. Dynamický Shooting Brake je pravé univerzálne auto.

Text: Michal Bednár