Pred niekoľkými mesiacmi preletel našou slnečnou sústavou superrýchly objekt z medzihviezdneho priestoru s označením A/2017 U1, ktorý neskôr pomenovali Oumuamua. Ten preletel pomerne blízko Zeme a vedci ho objavili, až keď sa od nej vzďaľoval. Do našej sústavy vstúpil rýchlosťou vyše 90-tisíc kilometrov za hodinu vzhľadom na Slnko.

Ako na strelnici

Jeho prelet nás nijako neohrozil, je však len otázka času, kedy sa naša planéta stretne s vesmírnym telesom, ktoré by mohlo spôsobiť veľké škody, prípadne úplne vyhubiť život na Zemi.

Vedci zaznamenajú ročne zhruba dve desiatky relatívne tesných preletov asteroidov, v skutočnosti sa však v okolí našej planéty nachádza oveľa viac telies, ktoré by ju mohli teoreticky ohroziť.

Aby sme boli konkrétni - po­dľa Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) je na obežných dráhach okolo Zeme približne 25-tisíc asteroidov s priemerom minimálne 100 metrov, identifikovaných je z nich približne štvrtina. Pri asteroidoch s priemerom okolo jedného kilometra, ktoré by teoreticky mohli ohroziť život na Zemi, sme na tom lepšie, pod dohľadom sú takmer všetky.

Reálne hrozby

V posledných rokoch prišlo len k jednému vážnemu stretnutiu s asteroidom. Vo februári 2013 vystrašil obyvateľov Čeľabinska obrovský objekt, ktorý mal pri vstupe do atmosféry priemer vyše 20 metrov. Jeho explózia a následná tlaková vlna zranili približne 1 500 ľudí.

Pritom na Zem ročne dopadne viac ako sto ton miniatúrnych častíc z vesmíru, veľkých asi ako zrnko prachu. Tie nás nijako neohrozujú. Priemerne raz ročne však vstúpi do atmosféry objekt s veľkosťou osobného auta, vyzerajúci ako obrovská ohnivá guľa, ktorý zhorí v atmosfére ešte pred dopadom na povrch Zeme.

Asi raz za dvetisíc rokov do nej vstúpi asteroid vo veľkosti futbalového ihriska, ktorý môže spôsobiť obrovské lokálne škody. Asteroid, ktorý by mohol úplne zničiť život na planéte, sa môže objaviť rádovo raz za niekoľko miliónov rokov, musel by mať priemer väčší ako jeden kilometer. Najväčší známy asteroid, ktorý by mohol spôsobiť globálnu kataklizmu, sa volá Toutatis a má priemer 4,6 kilometra. Netreba sa ho však zatiaľ obávať, najbližších zhruba 500 rokov by nám z jeho strany nemalo hroziť žiadne nebezpečenstvo. Podstatne skôr by nás mohol ohroziť asteroid Bennu, ktorý by sa mohol dostať na kolíznu dráhu so Zemou v poslednej štvrtine 22. storočia, pravdepodobnosť takejto situácie je približne 1 : 2 700.

Nebezpečný

To, či sa na ňu naozaj dostane, budeme schopní vyrátať včas a pomerne presne, pretože okolo našej planéty preletí každých šesť rokov. A poznať by sme ho mali dokonale, pretože pred necelými dvoma rokmi k nemu vyštartovala misia OSIRIS-REx. Ak všetko pôjde dobre, v roku 2023 by nám dokonca mala doviezť z neho na Zem vzorky. V tom čase už bude mať za sebou cestu dlhú 6,5 miliardy kilometrov.

Bennu má priemer pol kilometra, váži takmer 80 miliárd kilogramov a kolízia s ním by znamenala vyhubenie života na veľkej časti našej planéty. A stále sú tu aj asteroidy pochádzajúce či už zvnútra, alebo zvonku slnečnej sústavy, o ktorých dnes nemáme ani tušenie, môžu sa objaviť kedykoľvek. A to v takej vzdialenosti od našej planéty, že na adekvátnu reakciu nám zostanú možno roky a možno len mesiace.

Ak chceme prežiť, tak aj na túto neočakávanú situáciu sa treba vopred pripraviť. Práve v nej by nám mohlo pomôcť „kladivo“ - po anglicky HAMMER. Veľkými písmenami to píšeme preto, lebo v skutočnosti ide o skratku, za ktorou sa skrýva anglické slovné spojenie Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response.

Impaktor

Predstaviť si za tým treba približne 9-metrový satelit, vážiaci takmer 9 ton. Jeho úlohou by bolo zraziť sa s nebezpečným asteroidom tak, aby ho energia tejto zrážky odklonila z kolíznej dráhy Zeme. Takýchto zrážok by malo nasledovať niekoľko po sebe, prípadne by HAMMER mohol niesť aj nukleárne nálože, ktoré by asteroid odklonili presne načasovanou explóziou. Je však dôležité, aby sa asteroid nerozpadol na niekoľko častí dostatočne veľkých na zasiahnutie povrchu Zeme a spôsobenie veľkých škôd.

Keď odborníci z NASA vedení Kirsten Howleyovou zvolili ako modelovú situáciu možnú zrážku s asteroidom Bennu, vyrátali, že záchrannú misiu by bolo nutné začať minimálne sedem a pol roka pred kolíziou. V tom je zarátaný aj čas potrebný na výrobu nosných rakiet a impaktorov HAMMER. Čím skôr by sme s tým začali, tým vo väčšej vzdialenosti by bolo možné asteroid odkloniť a teoreticky by na to stačilo menej impaktorov.

Howleyovej vedecká skupina vyrátala, že ak by sme s prípravou začali 10 rokov pred plánovanou kolíziou, bolo by potrebných 34 až 53 štartov nákladnej rakety Delta IV Heavy, pričom každá by vyniesla jeden impaktor HAMMER. Ak by sme však s takouto záchrannou misiou začali s 25-ročným predstihom, bolo by potrebných len 7 až 11 štartov rakety Delta IV Heavy.

Niekomu môžu pripadať tieto problémy teoretické a vzdialené. Fakt však je, že otázka nestojí tak, či sa naša Zem niekedy zrazí s veľkým asteroidom, ale kedy sa tak stane. A na takúto situáciu jednoducho musíme byť pripravení, pretože sa ľahko môže stať, že zareagovať bude treba mimoriadne rýchlo a na vymýšľanie nejakých efektívnych stratégií už nebudeme mať čas.