Najväčšia internetová sociálna sieť má už vyše 2,6 miliardy používateľov. Je pochopiteľné, že je medzi nimi nemálo konšpirátorov, hejterov, trolov, pribúdajú podvody, nenávistné útoky i obťažovanie. Vedci vo facebookovom vývojovom stredisku preto dali hlavy dokopy a rozhodli sa hľadať spôsob, ako proti takzvanému zlému správaniu účinne, ale čo najmenej bolestivo bojovať.

Nový behaviorálny projekt - Web-Enabled Simulation (WES) je zatiaľ viac-menej v plienkach, ale pomocou umelej inteligencie môže priniesť použiteľné výsledky veľmi rýchlo. Čierne duše sa majú na čo tešiť.

Čo je WES

Inžiniersky tím vytvoril virtuálnu, vysokorealistickú repliku sociálnej siete, kde medzi sebou navzájom komunikuje množstvo internetových robotov - autonómnych softvérových aplikácií označovaných ako bot. Tie sú programované tak, aby čo najvernejšie kopírovali správanie bežných aj menej bežných používateľov. Posielajú si žiadosti o priateľstvo, správy, komentujú príspevky.

Ako pre server TechXplore vysvetľuje vedecký pracovník a vedúci vývojárov Mark Harman, vďaka WES-u môžu v simulovanom prostredí skúmať rôzne zložité scenáre, interakcie, problémové situácie ešte predtým, než by mohli ovplyvniť skutočných ľudí.

V experimentálnom systéme môžu byť nasadené milióny botov s rôznymi zámermi. Nie­ktorí sa pokúšajú nakúpiť drogy, zbrane, ďalší vyhľadávajú napríklad detskú pornografiu, zverejňujú nepravdivé informácie alebo sa pokúšajú niekoho pripraviť o peniaze.

Vzorce aplikované robotmi vedci sledujú, vyhodnocujú a na ich základe potom hľadajú opatrenia, ktoré takéto činnosti najefektívnejšie zastavia. Aby ich potom mohli uplatniť v reálnom Facebooku a „virtuálnych výtržníkov“ umravniť či eliminovať.   

Sieťové retardéry

Harmon svoj projekt prirovnáva k práci dopravných inžinierov, ktorí sa snažia zaistiť bezpečnosť na cestách. Tam, kde nepomáhajú dopravné značky obmedzujúce rýchlosť, jednoducho vybudujú retardéry. Na sociálnej sieti by podobnými spomaľovačmi mohlo byť napríklad obmedzenie frekvencie komentovania pod statusmi alebo uplatňovanie overovania faktov v prípadoch, že príspevky páchnu konšpiračnými teóriami. „Samozrejme, naším zámerom je popri obmedzovaní nežiaduceho správania zároveň nepoškodiť normálnych používateľov,“ vysvetľuje Harman.

WES je stále vo fáze výskumu a Facebook zatiaľ neovplyvnil. Vývojári však upozorňujú, že nové pravidlá budú zavedené do praxe hneď, ako sa ich účinnosť potvrdí pri botoch napodobňujúcich ľudské správanie a výsledky vyhodnotia ako dostatočne spoľahlivé.

Primúdre roboty

Dnes už je vedecký tím o niečo opatrnejší. Ako totiž pripomína TechXplore, v minulosti sa pri podobnom projekte dočkali nemilého prekvapenia. V roku 2017 rozbehli experiment, v rámci ktorého chceli naučiť roboty vzájomne rokovať. Pokusne ich nechali bez kontroly, aby videli, ako bude ich interakcia napredovať.

Keď sa vrátili, zostali v nemom úžase. „Múdre“ boty Alice a Bob sa im nielen na celý projekt vykašľali, ale vymysleli si dokonca vlastný jazyk. Je možné, že sa kolektívu ítečkárov vybavilo varovanie fyzika Stephena Hawkinga, ktorý svojho času tvrdil, že umelá inteligencia sa dokáže emancipovať, sama sa zmeniť a zlepšovať, čo by mohla byť predzvesť konca ľudskej rasy. Vtedy sa radšej rozhodli celý experiment ukončiť.