Tip na článok
Ak budete mať dosť peňazí, Japonci vám spustia umelý meteorický dážď zo satelitov v presne zvolenom čase a na mieste, ktoré si vopred vyberiete.

Meteory na zakázku: Japonský startup vám spustí hviezdne divadlo kdekoľvek budete chcieť

Japonský startup ALE.co chce poslať na obežnú dráhu dva satelity, z ktorých bude vypúšťať umelé meteory, dokonca budú môcť mať rôznu farbu.

Pozorovať „padajúce hviezdy“ je síce romantické, no v dnešnej uponáhľanej dobe sa na ne nikomu čakať nechce. To si uvedomili aj zakladatelia japonského startupu ALE.co. Ten vám už onedlho „odpáli“ hviezdny ohňostroj zo satelitu priamo nad hlavami a presne v čase, keď si to budete priať. Technologicky by toho mali byť schopní už o dva roky.

Potrebujú na to dva satelity, už sa oba kompletujú. Jeden by mal byť vypustený v marci budúceho roku, druhý zatiaľ v neupresnenom letnom termíne.

Takto vyzerá technológia pre umelé meteory, testovať sa bude už v roku 2020.
Takto vyzerá technológia pre umelé meteory, testovať sa bude už v roku 2020.
ALE.co

Každý z nich ponesie náklad približne 400 malých gulôčok s patentovo chránenou chemickou látkou. Vypúšťat ich budú z heliosynchrónnej dráhy približne 500 kilometrov nad zemským povrchom. Následne klesnú do výšky 60 kilometrov, kde začnú horieť, čo bude trvať približne 15 minút. Hotrieť budú tak jasne, že ich bude možné pozorovať v okruhu približne 200 kilometrov od zvoleného miesta.

Satelity bude možné naprogramovať tak, aby meteorický dážď dokázali spustiť presne na vytipovanom mieste v žiadanom čase a pod uhlom, v ktorom budú umelé padajúce hviezdy pozorovateľné aj v silne presvetlených oblastiach nad mestami.

Celý systém by mal byť plne funkčný vo februári 2020, ostré testy priamo na obežnej dráhe by mali začať v rovnakom roku na jar. Je možné, že prvý umelý metorický dážď bude súčasťou otváracieho ceremoniálu Olypijských hier v tom istom roku.

VIDEO Plus 7 Dní