Jeff Bezos je miliardár a zakladateľ spoločnosti Blue Origin, viac známy je však ako zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Amazon, ktorej aktuálna trhová hodnota prekročila 950 miliárd dolárov. Väčšina rebríčkov ho radí k trom najbohatším ľuďom sveta. Pre človeka, ktorému v roku 2013 nerobilo najmenšie ťažkosti zaplatiť v hotovosti 250 miliónov dolárov za denník Washington Post, z finančného hľadiska organizácia expedície na Mesiac až taký veľký problém nespôsobuje.

Blue Moon, Blue Origin

Ako by mala vyzerať? Zorganizovať by ju mala jeho spoločnosť Blue Origin, ktorá na tento účel už niekoľko rokov vyvíja mesačný lander. Prvýkrát sme sa s ním podrobnejšie mohli zoznámiť pred niekoľkými dňami, keď ho Bezos osobne predstavil počas tlačovej konferencie vo Washing­ton Convention Center.

Jednou zo základných informácií bolo, že modul by mal byť definitívne hotový v roku 2024. To korešponduje s nedávnymi vyhláseniami amerického viceprezidenta Mika Penca, ktorý potvrdil, že Američania by sa chceli na Mesiac vrátiť do piatich rokov. Už je aj načase, pretože naposledy tam boli v roku 1972. 

Novopredstavený pristávací modul (lander) Blue Moon sa vyvíja v posádkovej aj bezposádkovej verzii, na povrch Mesiaca by mal prepraviť až šesť ton nákladu, prípadne náklad a astronautov. Preto sa vyvíja v dvoch veľkostiach, väčší sa pripravuje na let k Mesiacu, menší je schopný vynášať na obežnú dráhu náklad - a nielen na obežnú dráhu okolo Zeme.

Pri vývoji sa pracuje s najmodernejšími technológiami, na precízne navádzanie sa nevyužívajú len najmodernejšie senzory, ale aj strojové učenie, pomocou ktorého sa softvér optimalizuje. Komunikácia by mohla prebiehať pomocou lasera, čo je technológia, ktorá sa už v praxi skúša a je výrazne rýchlejšia z hľadiska prenosu dát. 

Detail: Blue Moon sa vyvíja už niekoľko rokov, definitívne by mal byť hotový v roku 2024.
Detail: Blue Moon sa vyvíja už niekoľko rokov, definitívne by mal byť hotový v roku 2024.
Zdroj: BLUE ORIGIN

Nová raketa a nový motor

Nejde však len o modul, Blue Origin vyvíja pre túto expedíciu aj nový motor, ktorý má pracovné označenie BE-7, palivom bude vodík a kyslík, bude využívať palivové články. A to ešte nie je všetko - Blue Origin momentálne finalizuje aj raketu New Shepard, pomenovanú po prvom Američanovi, ktorý sa dostal do vesmíru.

Jej súčasťou bude 6-miestny posádkový modul pre vesmírnych turistov, na ktorom použili doteraz najväčšie okná - zaberajú tretinu plášťa. Každý turista bude sedieť pri jednom z nich. Modul pristane pomocou padáka, let za Kármanovu hranicu bude trvať jedenásť minúť. New Shephard prvý testovací let absolvoval už v roku 2015, prvé ostré testy s posádkou sa očakávajú v tomto roku.

Detail: Blue Moon sa vyvíja už niekoľko rokov, definitívne by mal byť hotový v roku 2024.
Detail: Blue Moon sa vyvíja už niekoľko rokov, definitívne by mal byť hotový v roku 2024.
Zdroj: BLUE ORIGIN

Mesiac v centre záujmu

Prečo zrazu každého tak veľmi zaujíma Mesiac? Samozrejme, ide o medzinárodnú prestíž, no v hre je oveľa viac. Kto sa na Mesiac dostane ako prvý, zrejme dokáže ako prvý vybudovať základňu. Mohla by slúžiť na ťažbu nevyhnutných surovín, základných stavebných materiálov a surovín na výrobu raketového paliva. V druhom rade na ťažbu hélia 3, potrebného na nukleárnu fúziu, a pod povrchom by mohli byť veľké ložiská vzácnych prvkov európia a tantalu.

A komu všetko to bohatstvo patrí? Čisto teoreticky by mohlo patriť USA. V roku 1969 totiž na jeho povrchu vztýčil americkú zástavu astronaut Neil Armstrong a tento akt by mohol zakladať územné nároky. Ale nie je to tak. 

Už dva roky predtým vstúpila do platnosti zmluva o kozmickom priestore. Táto zmluva okrem iného hovorí, že vesmír nepatrí nikomu, nik si naň nemôže nárokovať a nemôže sa zneužívať na vojenské účely, čiže vo vesmíre a na obežných dráhach vesmírnych telies sa nesmú umiestňovať zbrane. Dohoda sa však dnes dodržiava viac-menej formálne.