Suchoj Su-27 (Flanker) - univerzálny stroj

Suchoj Su-27 absolvoval prvý let v polovici roku 1977, do výzbroje sovietskej armády ho však zaradili až koncom roku 1984 a po sérii vylepšení lieta aktívne dodnes, vyrobilo sa 680 kusov. Je to dvojmotorové jednomiestne prepadové lietadlo s nadštandardným (vo svojej kategórii) doletom vyše 3 500 kilometrov a vynikajúcimi manévrovacími schopnosťami. Len pre zaujímavosť - vytvorilo 27 leteckých rekordov, existuje z neho niekoľko verzií, líšiacich sa primárnym účelom použitia.

Raptor - naozaj drahá záležitosť

Takúto atypickú siluetu má spredu slávna nadzvuková stíhačka Lockheed Martin/Boeing F-22A Raptor. Tá môže byť vybavená technológiou stealth, ktorá ju robí pre nepriateľské zariadenia takmer neviditeľnou.

Do výzbroje americkej armády ju zaradili koncom roku 2005, vyrobilo sa 195 kusov, posledný v roku 2011. Pôvodne ich mali vyrobiť až 750, objednávky nakoniec klesli na necelých 200 kusov, čo značí, že po zohľadnení vývoja sa cena každého z nich blíži k pol miliarde dolárov - je to jedno z vôbec najdrahších (a najlepších) bojových lietadiel v histórii. Oficiálne sa uvádza cena približne 150 miliónov za kus.

Raptor dokáže letieť rýchlosťou 1 963 km/h, s prídavným spaľovaním až 2 410 km/h. Je schopný lietať vo výškach nad 20-tisíc metrov a maximálny dolet má 3 220 km. Tieto stíhačky postupne nahradzuje pokročilejší model F-35 Lightning.

XB-70 Valkyrie - jadrový bombardér

Tento extrémny stroj, do ktorého výzbroje patrili aj jadrové bomby, sa stal legendou napriek tomu, že z neho vznikli len dva prototypy, cena každého sa vyšplhala približne na 750 miliónov dolárov. S jeho vývojom sa začalo v polovici päťdesiatych rokov minulého storočia, prvý let absolvoval v septembri 1964. Aj keď bol technologicky v poriadku, extrémna cena, neschopnosť letu v nízkej výške a zraniteľnosť medzikontinentálnymi raketami napokon spôsobili, že do sériovej výroby sa nedostal. V roku 1966 jeden z prototypov havaroval pri predvádzacom lete po kolízii s ďalším lietadlom, druhý sa stal muzeálnym exponátom.

Pred niekoľkými dňami Boeing predstavil jeho možného nástupcu s označením Valkyrie II, je však otázne, či sa s jeho vývojom posunie ďalej než k vizualizáciám, pretože konkurenčný Lock­heed Martin pracuje na podobnom nadzvukovom prieskumnom lietadle SR-72 a je s vývojom oveľa ďalej.

F-111 Aardvark - technologický zázrak

Dvojmiestne lietadlo absolvovalo prvý let na konci roku 1964, do výzbroje americkej armády ho zaradili v roku 1967, v súčasnosti nie je v aktívnej službe, vyrobilo sa 563 kusov. Vo svojej dobe to bol hi-tech stroj - bolo to totiž prvé sériové lietadlo s meniteľnou geometriou krídel a zároveň prvá stíhačka schopná presného bombardovania z malej výšky vo dne aj v noci a v akomkoľvek počasí.