Pamätáte si ešte tie dávne časy, keď bola popri rozhlase po drôte jediným zdrojom domácej kultúry malá skrinka s čiernobielym, často zrnitým, mihotavým obrazom, ktorý sme niekedy museli centrovať dobre mierenou ranou päsťou na ich vrchnú stenu, aby sa neposlušné elektrónky uložili do správnej polohy? Keď sme mali jeden či dva programy s jediným celovečerným filmom a neraz mixovali anténou, aby sme chytili aj vysielanie z okolitých krajín? Že nie? Nevadí! O nič ste neprišli. Azda len o malý nostalgický úsmev a spomienku na to čarovné obdobie, keď technológie natoľko nedominovali našim domácnostiam. Odvtedy sa všetko dramaticky zmenilo.

Múdre telky

Vývoj sa z roka na rok posúval dopredu, farby sa zdokonaľovali, obrazovky rástli, pri­šla plazma, LCD, vysielanie SD vystriedal HD (high definition), neskôr full HD, až pred pár rokmi prišli na svet systémy 4K, čo sa zdalo ako hotová obrazová revolúcia. Televízory „zmúdreli“ a stali sa skutočnými domácimi, neraz interaktívnymi spoločníkmi, ktoré sú schopné vyplniť nám celé dni všemožnou zábavou. Dokážu sa pripojiť na internet cez káble i wi-fi, môžeme cez ne sťahovať filmy z rôznych svetových služieb alebo si ich pustiť cez USB z vymeniteľných zariadení, hrať na nich hry, bez nutnosti prepínania kanálov sledovať „obraz v obraze“, ovládať ich nielen diaľkovým ovládačom, ale aj telefónom, hlasom či dokonca gestami. Pomocou kamery a mikrofónu dokážeme komunikovať so známymi, kontrolovať výsledky športových zápasov, súťažiť, nakupovať. Popri tom máme k dispozícii obrovské množstvo programov, ktoré si vychutnávame vo vysokej kvalite, na veľkoplošných obrazovkách a ak máme pár eur navyše, s domácim kinom si doprajeme aj priestorový zvuk, ktorý dokonalý zážitok umocní.

Obmedzená dokonalosť

Výrobcom to nestačí. Stále sa ženú ďalej, rýchlejšie než tvorcovia programov zvládajú produkovať obsah. Ešte sme si ani nezvykli na systém 4K a už niekoľko mesiacov na nás doráža 8K. To znamená rozlíšenie 7 680 × 4 320 pixelov. Tieto televízory ponúkajú neuveriteľne kvalitný obraz, ktorý je miestami skutočnejší než realita vonku za našimi oknami. A rozhodne krajší, farebnejší, ostrejší. Najmenšie detaily môžeme pozorovať z niekoľkocentimetrovej vzdialenosti.

PAMÄTÁTE? Kde sú tie časy čiernobieleho mihotavého obrazu, ktorý sme museli centrovať dobre mierenými buchnátmi na steny staručkých televízorov?
PAMÄTÁTE? Kde sú tie časy čiernobieleho mihotavého obrazu, ktorý sme museli centrovať dobre mierenými buchnátmi na steny staručkých televízorov?
Zdroj: PROFIMEDIA

Vráťme sa však nohami na zem. Treba si uvedomiť, že tie nádherné sýtofarebné krajinky, rozprávkovo vykreslené zvieratká na lúkach zväčša doma v obývačke nebudeme mať. Filmy, ktoré nám premietajú v predajniach, sa vyrábajú špeciálnymi technológiami presne na ten účel. Aby nás ohúrili. Klasické vysielanie je zatiaľ niečo iné. Veď ani programov v 4K nie je prehnane veľa a tých v 8K je ako šafranu. Pár športových zápasov, filmov a dosť. Samozrejme, budú postupne pribúdať. To však potrvá pekných pár rokov.

Pomôže umelá inteligencia

Než bude dostatok obsahu v najvyššom rozlíšení, výrobcovia hovoria o využití umelej inteligencie. Teda o systéme 8K AI Upscaling. Ten sa má postarať o takzvané prevzorkovanie starších filmov pomocou zložitých algoritmov, čím sa počet pixelov, a tým aj kvalita výrazne zvýšia. Od klasických programov zázraky ani potom nemôžeme čakať. Treba však férovo dodať, že „prerobenie“ 4K na 8K by malo fungovať veľmi dobre... Je tu však ďalší problém. Jediný film v takomto rozlíšení obsahuje obrovské množstvo dát. Aby sme ho mohli sledovať po sieti, budeme potrebovať rýchlosť internetu minimálne 50, ideálne 100 megabitov za sekundu. Prípadne veľkokapacitné - až niekoľko stogigabajtové - externé úložiská.

Posledným, nie nepodstatným detailom je cena. Tá sa dnes aj pri najlacnejších televízoroch tlačí k niekoľkým tisíckam eur. Je preto dobré zvážiť, na čo televízor skutočne chcete využívať. Tie so 4K dnes kúpite za pár stoviek a rozdiel pri bežnom sledovaní prakticky nerozoznáte. A než nám producenti prinesú dostatok obsahu, aby sa oplatilo investovať, aj cena 8K výrazne klesne. Naozaj sa niet prečo a kam ponáhľať.