Tým najmenším - a zároveň najnovším - je nedávno komplexne vynovený model ASX. Na Slovensku je mimoriadne populárny - ide o najpredávanejší model značky Mitsubishi a my sme presvedčení, že po rozsiahlom facelifte to tak bude naďalej.

Vyššia kapota a svetlá výška podvozka (190 mm), hranatejšie blatníky, nové 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin či full LED svetlá už od základnej výbavy robia z nového ASX výrazný zjav na našich cestách. Pestrú paletu farieb rozšírila úplne nová metalická štvorvrstvová farba Red Diamond so špeciálnou prímesou zo sľudovej perlete na podčiarknutie perleťového efektu (na fotografiách).

Celková modernizácia sa odráža aj v kabíne vozidla. Interiér príjemne prekvapí kvalitnými materiálmi palubnej dosky či novým dotykovým 8-palcovým displejom multimediálneho systému SDA2 (Smartphone Link Display Audio) s rozšíreným hlasovým ovládaním, na ktorom sa po novom dajú prehrávať aj videá z USB. Samozrejmá je plná konektivita Apple Car Play a Android Auto.

Poctivý „Japonec“

Okrem celkom novej „tváre“ ponúka ASX ročník 2020 veľmi zaujímavú techniku. Jeho doterajší benzínový atmosférický štvorvalec s objemom 1,6 l nahradil väčší a silnejší dvojliter SMART MIVEC s najvyšším výkonom 150 koní a maximálnym krútiacim momentom 195 Nm. Nemusíte sa báť, „nezožerie vás“. Podľa našich meraní sa uspokojí so 7,5 l/100 km v meste a so 6,5 l/100 benzínu mimo mesta.

V základe ho dostanete s pohonom prednej nápravy a s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. My sme si užívali služby automatickej prevodovky typu CVT, s označením INVECS-III. Automat disponuje aj režimom sport a ovládaním radenia predvolených stupňov pádlami pod volantom. Perfektné odhlučnenie je zárukou, že sa v interiéri budete cítiť komfortne aj pri jazde na diaľnici.

Ak by vás zaujímali technické detaily - poctivý japonský dvojlitrový štvorvalec je vybavený systémom variabilného časovania ventilov, ku ktorému sa pridáva plynule premenlivý zdvih sacích ventilov. Motor využíva nepriame vstrekovanie paliva a to ho predurčuje na dlhú životnosť. Ani pri prevádzke na krátkych tratiach nehrozí karbonizácia motora, ktorá je typická pre agregáty s priamym vstrekom paliva. Výhodou technológie SMART MIVEC je, že vďaka nej je motor schopný plniť novú emisnú normu Euro 6.3 aj bez filtra pevných častíc DPF. Nám sa páčilo, že napriek nepriamemu vstrekovaniu motor vďaka systému Smart MIVEC rýchlo reaguje na pridanie plynu.

Ideál na slovenské (ne)cesty

Podvozok ASX je vyladený vyslovene komfortne. Ani najhoršie výtlky na našich cestách ho nerozhádžu ani vám neprepočítajú chrbtové stavce. Zárukou istoty na akomkoľvek povrchu je obľúbený pohon 4x4 Multi Select, vďaka ktorému zvládne ASX aj stredne ťažký terén. Pripájateľný pohon 4WD ponúka tri jazdné režimy - 2WD, 4WD Auto a 4WD Lock.

K vyššej bezpečnosti prispieva aj nový balík bezpečnostných prvkov zahŕňajúci systém sledovania mŕtveho uhla, systém sledovania dopravnej situácie za vozidlom pri cúvaní či asistent zmeny jazdného pruhu. Skvelou správou je cena nového ASX. Zostal naďalej dostupný, pretože jeho cena sa začína už na sume 16 790 eur. Náš špičkovo vybavený model by vás vyšiel na 24 790 eur.

Naše hodnotenie: ****

Za dobrú cenu predstavuje Mitsubishi ASX primerane veľké kompaktné SUV s nezvyčajne veľkým atmosférickým motorom, overenou technikou, jednoduchým ovládaním a so zmysluplnou výbavou. Jeho nový dizajn sa nám páči.