5G siete - Revolúcia
 vo svete mobilných dát

Vpriebehu nasledujúceho roku sa začne s postupným celoplošným zavádzaním ultrarýchlych mobilných sietí 5. generácie. Prvým európskym štátom, ktorý na ne do konca budúceho roku celoplošne prejde, je San Maríno, to v tomto zmysle podpísalo dohodu s Telecomom Italia.

Nové 5G siete môžu priniesť až 100-násobné zvýšenie rýchlosti oproti priemernému 4G/LTE pripojeniu a takmer okamžitú reakciu. Aby sme si ukázali, o koľko rýchlejšia táto sieť bude, stačí názorný príklad. Ak by ste si chceli stiahnuť známy film Strážcovia galaxie vo vysokom rozlíšení v 3G sieti (pri rýchlosti 384 Kbps), trvalo by to približne 26 hodín, teda asi toľko ako let z New Yorku vrátane check-inu. Ak tak spravíte v súčasnej 4G sieti (pri rýchlosti 100 Mbps), trvalo by to 6 minút, čo je aj pre rekreačného bežca pohodové tempo na zabehnutie jedného kilometra. Ak si tento film stiahnete v novej 5G sieti (pri rýchlosti 10 Gbps), bude to trvať necelé štyri sekundy. Navyše 5G sieť bude energeticky úspornejšia, takže zariadenia zapojené do nej vydržia násobne dlhšie než v 4G/LTE sieti.

Extrémne prenosové rýchlosti v 5G sieti sú napríklad dôležité pre internet vecí, rozšírenie virtuálnej reality o online streamovanie, komunikáciu autonómnych áut a podobne. Budovanie tejto siete a rozširovanie 5G technológie v Európskej únii si do roku 2020 vyžiada náklady minimálne 60 miliárd eur a prinesie 2,3 milióna pracovných miest. Nárast objemu dát, ktoré sa v nej prenesú, by mal vzrásť až desaťtisícnásobne!

Potešiteľné je, že Slovensko by malo patriť k lídrom pri jej zavádzaní.
Dočkať by sme sa jej mali už v roku 2020.

Extrémna rýchlosť: V 5G sieťach bude možné využiť streamovanie aj pre virtuálnu realitu.
Extrémna rýchlosť: V 5G sieťach bude možné využiť streamovanie aj pre virtuálnu realitu.
Zdroj: profimedia.sk

Obsah na želanie a televízia v cloude

Obsah na želanie, teda služby ako napríklad Netflix, Hulu, Amazon
Prime, prípadne rozsiahle televízne archívy (HBO Go), začínajú byť čoraz populárnejšie a budúci rok by mal byť pre ne v našich končinách prelomový. Predstavujú čoraz silnejšiu konkurenciu tradičným televíziám, pretože obsah možno viac personalizovať, pričom ho aj samotné spoločnosti vytvárajú, a pozerať bez reklám v čase, keď nám to vyhovuje. Len na ilustráciu: Netflix v roku 2017 investoval približne šesť miliárd dolárov do vlastného obsahu. Táto služba mala pritom v treťom kvartáli roku 2011 23 miliónov predplatiteľov, o štyri roky ich už bolo 69 miliónov a v treťom kvartáli roku 2017 ich počet prekročil 109 miliónov. Podľa spoločnosti Statista na Slovensku by ich počet mal v budúcom roku dosiahnuť necelých 40-tisíc, v roku 2020 by ich už malo byť takmer 90-tisíc.

Novým trendom je aj TV v cloude, reprezentuje ho napríklad francúzska Molotov TV alebo TV Player. Veľmi vzdialene ich možno funkcionalitou prirovnať k službám, ktoré ponúkajú niektoré spoločnosti aj u nás v rámci IPTV. V podstate kombinujú živé vysielanie s televíznym archívom desiatok kanálov a s programom dostupným na želanie, pričom všetko možno pozerať na viacerých zariadeniach. Film začnete večer pozerať na smart TV a keď si ľahnete do postele a otvoríte príslušnú aplikáciu, môžete plynulo pokračovať v pozeraní. Môžete tiež jednoducho vyhľadávať filmy s konkrétnymi hercami, presne špecifikovaným obsahom, podľa režisérov a podobne - bez ohľadu na zdroj. Navyše si ich môžete „odložiť“ v cloude a pozrieť kedykoľvek neskôr, prakticky bez časového obmedzenia a bez ohľadu na to, či sú „on-demand“, alebo „televízne“.

Netflix: Počet jeho predplatiteľov výrazne stúpa aj na Slovensku.
Netflix: Počet jeho predplatiteľov výrazne stúpa aj na Slovensku.
Zdroj: Netflix

Inteligentné kuchynské spotrebiče

Spríchodom internetu vecí a smart domácností budú čoraz vyhľadávanejšie inteligentné spotrebiče. Programovateľné robotické vysávače pripojené na internet prežívajú veľký boom práve v tomto období, na jesennom veľtrhu spotrebnej elektroniky IFA mali v ponuke nielen iRobot, LG a Samsung, ale nový model predstavila prakticky každá renomovaná spoločnosť špecializujúca sa na bielu techniku. K nim sa postupne pridávajú cenovo dostupné smart práčky a chladničky. Veľké dvere moderných chladničiek sú ako stvorené na zabudovanie displeja, ktorý nahradí domácu nástenku a je prepojený s kalendárom všetkých členov domácnosti. Jednoducho na ňom vyhľadáte recepty a suroviny si objednáte online a popri tom sa cez Skype môžete porozprávať s partnerom.

V budúcom roku by sa opäť mali dostať do centra pozornosti dvojdverové chladničky, tentoraz však nie tie americké, ale so zdvojenými „dverami vo dverách“. Sporadicky už pár rokov sa ich pokúšajú na trh uviesť niektoré spoločnosti, no až súčasný väčší dôraz na energetickú úspornosť ukazuje, že napokon asi uspejú. Často používané veci totiž necháte v prvých dvierkach, respektíve vo vitrínke, takže pri vyberaní neotvárate celú chladničku a nenarúšate v nej mikroklímu. Nehovoriac o tom, že vnútri máte kameru a ak si nie ste istí, či máte doma všetko potrebné, môžete si jej obsah skontrolovať cez smartfónovú aplikáciu na
diaľku alebo sa naň chladničky zblízka hlasom spýtať - na trhu sú už aj modely so zabudovanými hlasovými asistentmi, k akým patrí napríklad Amazon Alexa.

Rovnako môžete na diaľku kontrolovať a ovládať inteligentné práčky. Ich výhodou je napríklad aj to, že dokážu sťahovať nový firmvér a dajú sa tak do nich nahrávať nové pracie programy na špeciálne druhy bielizne. Taktiež v nich môžete mať dávkovače na pracie prostriedky, aviváž a podobne, pričom vás práčka sama dokáže buď upozorniť, že dochádzajú, alebo si ich na základe prednastavených preferencií sama objedná, alebo vie diagnostikovať svoju poruchu a komunikovať rovno so servisom. Vyzerá to tak, že s príchodom inteligentných domácností nastáva nová éra smart spotrebičov, ktoré už nie sú samoúčelné, ale vďaka ucelenému ekosystému nadobúdajú ich pridané funkcie naozaj praktický význam.

Dokonalý prehľad: Skontrolovať obsah chladničky cez smartfónovú aplikáciu môže byť občas praktické.
Dokonalý prehľad: Skontrolovať obsah chladničky cez smartfónovú aplikáciu môže byť občas praktické.
Zdroj: Samsung

Nové digitálne rozhrania

Je to zmena, ktorá do našich končín prichádza pomaly, zato nezadržateľne. Pre takéto rozhrania sa dokonca vžilo označenie touchless, teda bezdotykové. Umožňujú totiž ovládať inteligentnú elektroniku bezkontaktne - gestami, hlasom, pričom sa identifikujete napríklad skenom zreničky alebo tváre. Digitálne hlasové asistenty sa napríklad stávajú centrami inteligentných domácností. Môžete prostredníctvom nich ovládať spotrebiče, svetlá, televízor, komunikovať navonok, takýto hlasový asistent vás vie upozorniť na schôdzky, pretože je synchronizovaný s kalendárom, a povie vám aj to, že treba odísť skôr, pretože navigácia, s ktorou je tiež spojený, ukazuje na vašej trase zápchu. Dôležité je, že komunikácia s nimi sa čoraz viac blíži prirodzenej reči.

Hlasové asistenty: Stávajú sa neodmysliteľnou súčasťou inteligentných domácností, jedným z najznámejších je Amazon Alexa.
Hlasové asistenty: Stávajú sa neodmysliteľnou súčasťou inteligentných domácností, jedným z najznámejších je Amazon Alexa.
Zdroj: Amazon

Ďalším relatívne novým prvkom sú bezdotykové spôsoby identifikácie - teda rozpoznávanie zreničky alebo celej tváre. Napríklad v nových iPhonoch už teraz nahradilo Touch ID, teda bezpečnostný prvok založený na snímaní odtlačkov prstov. Tvár je rozpoznateľná aj z rôznych uhlov a v čiapkach, okuliaroch, prípadne s bradou. Skeny tváre sa pritom neposielajú na žiadny server, ale sú chránené priamo v telefóne. Pri odomykaní nepomôže ani fotografia, iPhone sa vašu tvár naučí rozpoznávať hĺbkovo, respektíve trojrozmerne. Nový spôsob odomykania sa volá Face ID a bude použiteľný aj pre službu Apple Pay a pre aplikácie tretích strán. Pripisujeme mu veľkú budúcnosť najmä vďaka zvýšeniu bezpečnosti. A nejde len o ňu - vďaka tejto funkcii dokonca už pre nový iPhone X vznikla hra Rainbrow, pri ktorej je zaujímavé to, že ju celú ovládate výlučne pohybom obočia.

Face ID: 3D skenovanie tváre nahradilo v nových iPhonoch identifikáciu pomocou odtlačkov prstov.
Face ID: 3D skenovanie tváre nahradilo v nových iPhonoch identifikáciu pomocou odtlačkov prstov.
Zdroj: profimedia.sk

Do tejto kategórie by sme mohli, samozrejme, zaradiť aj virtuálnu, rozšírenú a kombinovanú realitu - o tých sme však už dosť písali v iných článkoch.