K tým patrí najmä AAC (Advanced Audio Coding), ktorý poskytuje vyššiu kvalitu pri nižšej dátovej náročnosti.

Naozaj MP3 končí? Tvorcovia populárneho hudobného formátu ho oficiálne vyhlásili za mŕtvy

MP3 stále žije

V prvom rade treba povedať, že formát MP3 nie je mŕtvy, práve naopak - vstupuje do novej éry svojho života. Čo pre ňu bude charakteristické? MP3 sa bude dať voľne používať, nebude už totiž ďalej chránené licenciou, ktorá vypršala. Práve to bolo jadrom správy inštitútu Fraunhofer, ktorú mnohé médiá trochu zjednodušene a nešťastne interpretovali. Fraunhofer nepovedal nič iné než to, že v súčasnosti existujú progresívnejšie formáty a prestávajú licenčne chrániť niektoré patenty súvisiace s MP3.

Koniec tabletov? Zväčšené smartfóny ich vyšachovali z hry

Naozaj MP3 končí? Tvorcovia populárneho hudobného formátu ho oficiálne vyhlásili za mŕtvy

Pozrime sa najprv krátko na históriu tohto revolučného formátu. Za jednoduchou skratkou sa skrýva pomerne komplikovaný názov - Moving Picture Experts Group, Audio Layer III. A čím bol tento formát revolučný? Umožnil kompresiu, teda zmenšenie pôvodného súboru približne o 90 percent pri zachovaní dostatočnej kvality. Inými slovami - skladba, ktorá na vašom CD disku zaberala 10 MB, mala zrazu vo formáte MP3 jeden MB, pričom, ak ste nepatrili k audiofilom, zníženie kvality ste prakticky nepostrehli. To bolo v čase pomalých dátových prenosov niečo neuveriteľné.

Čo prinesie rok 2017 v technike? Boj o pravdu na internete, aj drony namiesto poštárov

Trochu histórie

Začalo sa s ním, samozrejme, nie pod neskorším názvom, experimentovať už v osemdesiatych rokoch minulého storočia, takmer univerzálnym štandardom sa stal koncom druhej polovice ďalšej dekády. Len pre zaujímavosť - v roku 1999, keď na trh prišiel aj populárny Napster, zameraný predovšetkým na sťahovanie hudby, sa skratka MP3 stala najvyhľadávanejším slovom na internete, predbehla dokonca aj výraz pornografia, ktorý sa musel uspokojiť s druhým miestom. Napster vydržal až do roku 2001, keď ho súdne zrušili pre porušovanie autorských práv vlastníkov hudobných nahrávok. Pre rozšírenie formátu MP3 sa však stal kľúčovým, rovnako mu približne o desať rokov pomohol príchod streamovacích služieb ako Spotify, Deezer, Apple Music a podobne.

Naozaj MP3 končí? Tvorcovia populárneho hudobného formátu ho oficiálne vyhlásili za mŕtvy

A zostal ním dodnes, dokáže ho prehrať prakticky akékoľvek zariadenie - od mobilného telefónu cez tablety, notebooky, počítače až po smart televízory a drahé audiosystémy. Samozrejme, postupom času sa objavili aj jeho kritici. Interpreti aj vydavatelia nemajú problém len s dodržiavaním autorských práv, na streamovacie služby sa sťažujú aj z iných dôvodov - vadí im nízka kvalita hudby, ktorá sa prehráva vo formátoch MP3/MP4.

Výhody AAC

Alternatívou je spomínaný formát AAC (Advanced Audio Coding), ktorý sa v súčasnosti naozaj postupne stáva štandardom najmä pre streamovanie hudby v smartfónoch, pre internetové rádiá a preferuje ho napríklad aj spoločnosť Apple. Robí tak preto, lebo pri porovnateľnej, respektíve o niečo menšej dátovej náročnosti poskytuje vyššiu kvalitu zvuku.

A čo sa teda bude diať s formátom MP3? Mali by ste sa o svoju hudobnú zbierku báť a rýchlo všetko kódovať do niektorého z progresívnejších formátov, za aký je považovaný aj AAC?

Naozaj MP3 končí? Tvorcovia populárneho hudobného formátu ho oficiálne vyhlásili za mŕtvy

Vôbec nie, formát MP3 bude žiť ďalej, bez patentovej ochrany sa mu bude dokonca dýchať o niečo voľnejšie. Netreba sa báť, že tisíce skladieb, ktoré máte uložené ako „empétrojky“, zrazu prestanú fungovať. Navyše - možno už teraz je väčšina vašej hudby v smartfónoch vo formáte AAC, ani o tom neviete.

Stane sa v prvom rade to, že na trhu sa postupne bude objavovať čoraz menej zariadení, ktoré budú MP3 podporovať. Bude to však pomalý a postupný prechod, MP3-ky si ešte veľmi dlho udržia silné postavenie najmä v tých častiach sveta, kde je streamovanie hudby z ekonomických dôvodov na okraji záujmu. Preto stále budú existovať spoločnosti, ktoré ho budú podporovať. Netreba robiť žiadnu paniku.