Sonda Hajabusa sa v rámci programu Minerva II-1 (MIcro Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid) ešte  v roku 2014 vydala k asteroidu Ryugu, ktorý ma priemer necelý kilometer.

Tento asteroid je aktuálne od Zeme vzdialený necelých 300 miliónov kilometrov a je jedným z možných zdrojov surovín pre našu planétu. Len pre zaujímavosť - hodnota Ryugu ako ťažobného asteroidu je podľa webu Asterank, ktorý spravuje spoločnosť Planetary Resources takmer 83 miliárd dolárov - na základe odhadu jeho zloženia.

V septembri sonda úspešne vypustila na povrch dva japonské „skákajúce“ rovery.
V septembri sonda úspešne vypustila na povrch dva japonské „skákajúce“ rovery.
Zdroj: Akihiro Ikeshita, JAXA

Japonská sonda sa k asteroidu priblížila už v júni minulého roku a odvtedy už uskutočnila niekoľko náročných manévrov. Tým asi najsledovanejším bolo vypustenie dvoch malých „skákajúcich” roverov minulý rok v septembri. Aby sa manéver podaril, sonda sa k povrchu asteroidu musela priblížiť na necelých 60 metrov.

Roboty sú vybavené kamerami, gyroskopom, akcelerometrom a teplotnými senzormi. Ich pohyb je naozaj zaujímavý - keďže na asteroide je len minimálna príťažlivosť, tak namiesto kontinuálneho posunu po ňom poskakujú.  Každý skok trvá 15 minút a robot sa pri ňom dokáže posunúť až o 15 metrov.

Začiatkom októbra sonda vypustila na povrch asteroidu ďalší zaujímavý náklad - 10-kilogramový nemecko-francúzsky rover MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout) s rozmermi 29,5 cm × 27,5 cm × 19,5 cm. Ten bol vybavený batériou, schopnou dodať mu dostatok energie len približne na 16 hodín, reálne vydržal v činnosti o hodinu dlhšie.

Sonda Hajabusa, v pozadí je kilometrový asteroid Ryugu, ktorého hodnota je predbežne vyčíslená na takmer 83 miliárd dolárov.
Sonda Hajabusa, v pozadí je kilometrový asteroid Ryugu, ktorého hodnota je predbežne vyčíslená na takmer 83 miliárd dolárov.
Zdroj: Akihiro Ikeshita, JAXA

A to nie ej všetko - ide totiž o návratovú misiu. To značí, že sonda z asteroidu odoberie vzorky. Pôvodne sa k asteroidu mala opätovne priblížiť ešte koncom októbra a špeciálnou zbernou trubicou odoberať prvé vzorky. Tento manéver bol napokon posunutý a uskutočniť by sa mal približneo dva týždne, konkrétne 21. februára okolo polnoci.

Následne príde aj k ďalšiemu odobratiu vzoriek, tentokrát z kráteru, ktorý si sama vytvorí - v marci na jeho povrch totiž vystrelí dvojkilogramový medený projektil, presnejšie kinetický impaktor. Vzorky budú uložené v špeciálnej návratovej kapsuli  a ak všetko pôjde dobre, na spiatočnú cestu sa vydajú koncom roku 2020.