Zážitok z dovolenky pod stanom možno nie je najpohodlnejší, no rozhodne máte takto s prírodou oveľa autentickejší kontakt, než keď ste izolovaní v päťhviezdičkovom klimatizovanom apartmáne. Niektorí však hľadajú úplne nové prirodzené prostredie s maximálnym súkromím. Pre nich je ideálny nafukovací plávajúci stan, ktorí určite ocenia aj vodáci.

Shoal Tent je dvojmiestny, má štvorcový pôdorys so stranou dlhou 2,4 metra.
Shoal Tent je dvojmiestny, má štvorcový pôdorys so stranou dlhou 2,4 metra.
Zdroj: SmithFly

Volá sa Shoal Tent a v skutočnosti je kombináciou raftu a stanu. Jeho konštrukcia pritom umožňuje bezpečné prenocovanie priamo na hladine. Pravda, ak vás uprostred noci prebudí napríklad nutkanie na veľkú potrebu, vtedy máte v podstate len dve možnosti - a ani jedna z nich nie je práve komfortná…

Zložený stan je kompaktný a jednoducho sa prenáša.
Zložený stan je kompaktný a jednoducho sa prenáša.
Zdroj: SmithFly

Ale späť k dvojmiestnemu stanu. To, čo ho robí unikátnym, je absencia akýchkoľvek vnútorných tyčových výstuží - je naozaj čisto nafukovací, vrátane nosnej konštrukcie. A o bezpečnosť sa tiež netreba báť. Navrhla a vyrába ho spoločnosť SmithFly, známa ako výrobca tých najodolnejších raftov, určených do extrémov - a podobnú konštrukciu a materiály použila aj pri tomto nafukovacom stane.

Celá konštrukcia je nafukovacia.
Celá konštrukcia je nafukovacia.
Zdroj: SmithFly

Konštrukcia obsahuje niekoľko vzduchových komôr, aby sa pri prieraze nepotopil, neprevráti sa ani v silnom vetre, je absolútne vodotesný a všetky vstupy sú chránené špeciálnymi zosilnenými a zdvojenými zipsami. Steny sú rolovacie.

V príslušenstve je aj pumpa, po nafúknutí má stan štvorcovú podlahu s dĺžkou strany 2,4 metra, v pohode sa do neho vojde aj človek s výškou 190 cm a jeho nosnosť je vyše pol tony. Pozrite si, ako sa so stanom pracuje aj na krátkom videu:

Keďže stanovanie na vode je úplne nový koncept, na ktorý v rezerváciách a národných parkoch nemysleli, výrobca odporúča, aby ste túto možnosť vopred prekonzultovali s ich správou.

A čo takáto vymoženosť stojí? Výrobca Shoal Tent ponúka za 1 999 dolárov, k tomu treba samozrejme prirátať ešte poštovné a clo - dá sa totiž objednať aj do Európy, aj keď nie do všetkých krajín.