Dani Clode, študent  z londýnskej Royal College of Art navrhol a aj vyvinul kompletnú finkčnú robotickú protézu, ktoru možno vytlačiť na 3D tlačiarni. Následne startup YouBionic vyvinul jej roboticky ovládanú obdobu a to dokonca dvojitú - takže si na funkčnú vlastnú ruku môžete pripnúť ďalšie dve a tešiť sa zo sofistikovaného multitaskingu, robotické ruky však ovládate tou vlastnou, biologickou.

A pokračujme ďalej. Teraz vedci z Advanced Telecommunications Research Institute vyvinuli technológiu, umožňujúcu tretiu ruku používať úplne samostatne, nezávisle od vlastných dvoch a navyše jej reakčný čas je taký, že je naozaj prakticky využiteľná.

Ďalší krok je taktiež logický - aby bola úplne efektívna, treba ju ovládať myšlienkami.  Na tom aktuálne pracuje Christian Penaloza, výskumník zo spoločnosti Digital trends. Nie je to celkom jednoduché, pretože všetky podobné systémy boli doteraz vyvíjané a optimalizované ako protézy.

Táto ruka sa však pridáva k zdravým a mozog by ju mal dokázať ovládať úplne samostatne, nezávisle na zvyšných dvoch. A to preň nie je úplne prirodzené a jednoduché.  Momentálne sa však dopracovali k funkčnému prototypu, človek ktorý ju má nasadenú, dokáže robiť skutočne tromi rukami tri rôzne - aj keď nie úplne - činnosti.

Reálne využitie vidia pri komplikovaných konštrukčných a opravných prácach, respektíve pri opravách vo vesmíre. uvidíme, či sa im ich nápad podarí dotiahnuť do plne funkčnej a hlavne prakticky využiteľnej podoby.  Samozrejme, vedia si v budúcnosti predstaviť aj jej nasadenie pri kancelárskych prácach - mohli by ste napríklad telefonovať bez toho, aby ste prestali písať na klávesnici.