Na prvý pohľad to vyzerá ako hlúposť, no v skutočnosti to tak nie je. V ponožkách Siren sú totiž votkané miniatúrne senzory, ktoré neustále monitorujú teplotu a potivosť nohy a dáta prenášajú do aplikácie, ktorá ich vyhodnocuje.

Zmeny v nich sú totiž indikátormi mnohých zápalových ochorení, hroziaceho zranenia, respektíve diabetickej nohy. To je jedna z najvážnejších komplikácií diabetu, ktorá môže postihnúť dolné končatiny každého diabetika a v prípade neliečenia môže vyústiť až do amputácie. Práve vďaka senzorom v ponožkách ju možno zachytiť. Senzory pritom netreba nijako dobíjať, vydržia minimálne pol roka, sú votkané tak, že ich necítiť a ponožky možno, samozrejme, prať.

Samsung „The Wall“: MicroLED ako budúcnosť TV

The Wall je modulárny 146-palcový televízor, vybavený revolučnou technológiou MicroLED. V praxi to znamená, že ponúka maximálnu ostrosť bez obmedzenia veľkosti, rozlíšenia či tvaru obrazovky.

V televízore sú totiž použité mikrodiódy s rozmerom rádovo mikrometrov, ktoré sú omnoho menšie než dnešné LED diódy. Navyše samy vyžarujú vlastné svetlo, takže nepotrebujú ani podsvietenie, ani farebné filtre a nehrozí ani „vypaľovanie“ jednotlivých pixelov. Predstavený televízor je navyše koncipovaný ako modulárny a bezrámový, čiže si možno - do určitej miery - upraviť jeho veľkosť a tvar. Obrazovku možno prispôsobiť rôznym typom použitia a spájať ich viacero do väčšej zobrazovacej plochy.

Samsung „The Wall“: MicroLED ako budúcnosť TV.
Samsung „The Wall“: MicroLED ako budúcnosť TV.
Zdroj: Samsung

Najtenší notebook na svete

Acer má opäť najtenší notebook na svete. V Las Vegas predstavil nový Swift 7, ktorý má hrúbku len 8,98 milimetra. Pozitívne je, že už v marci by sa mal objaviť aj v Európe, negatívne, že bude v základnej verzii stáť 1 699 eur.

Má 14-palcový displej s full HD rozlíšením, ktorý možno otočiť o 180 stupňov, ako operačný systém slúži Windows 10. Ako základ využíva 256 GB SSD disk, bude poháňaný procesormi Intel i7 siedmej generácie, RAM má 8 GB a vo výbave nechýba slot pre dátovú kartu s podporou 4G/LTE. Ešte zaujímavejšia je podpora e-SIM, teda elektronickej SIM karty, s ktorou pred časom prišli aj nové Apple Watch. S ňou do mobilu nestrkáte nič, stačí sa jednoducho elektronicky zaregistrovať u operátora a rovnaké číslo môžete využívať napríklad v mobile a zároveň vo Swifte 7. Batéria by mala zabezpečiť približne 10-hodinovú výdrž pri štandardnom používaní.

Najtenší notebook na svete.
Najtenší notebook na svete.
Zdroj: Acer

FoldiMate automaticky
 skladá bielizeň

Predstavte si, že zoberiete vysušenú bielizeň, ale namiesto prácneho ručného skladania ju vložíte do niečoho, čo rozmerovo pripomína menšiu chladničku, kombinovanú s mangľom. Polokošeľa, tričko alebo pokojne aj džínsy týmto zariadením vertikálne prejdú a v spodnej časti vyjdú úhľadne zložené. Presne to dokáže koncept FoldiMate, ktorý mnohých zaujal na tohtoročnom veľtrhu CES.

Nemal by to byť koncept, ktorý slúži len na vzbudenie pozornosti. Podľa predstaviteľov rovnomennej spoločnosti by sa totiž FoldiMate mal dostať do predaja v druhej polovici roku 2019 za cenu tesne pod tisíc dolárov.

Kamera s umelou inteligenciou

Bezpečnostná kamera AR4X od spoločnosti Amaryllo získala na tohtoročnom veľtrhu CES jednu z hlavných cien za inovácie. A vie toho naozaj dosť. Napríklad ju vôbec netreba sledovať - je vybavená systémom na rozpoznávanie tvárí, takže vie veľmi jednoducho určiť, kto sa smie v danom priestore pohybovať a kto nie. Ak sa napríklad vo vašom dome zjaví tvár, ktorú nepozná, automaticky vás na to upozorní priamo na vašom smartfóne.

Dáta medzi kamerou a domácou sieťou sú zabezpečené vojenským šifrovaním. Umelá inteligencia však značí niečo iné - túto kameru môžete „naučiť“ rôzne veci. Napríklad, aby vás upozornila, ak sa na príjazdovej ceste k vášmu domu zjaví cudzie auto, alebo môže sledovať domáce zviera na dvore, prípade zaznamenať všetkých ľudí, ktorí sa v priebehu dňa zastavia pri vašich dverách. A to všetko vo full HD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu, vo dne aj v noci a v akomkoľvek počasí.

Kamera s umelou inteligenciou.
Kamera s umelou inteligenciou.
Zdroj: Amaryllo

Televízor, ktorý sa dá zrolovať

Oohybných OLED displejoch sa toho popísalo už dosť a v podobe kuriozít sa na rôznych technologických výstavách objavujú už pár rokov. Spoločnosť LG sa rozhodla ukázať, že to s nimi myslí naozaj vážne a považuje ich za praktické a perspektívne. Dôkazom je prvý 65-palcový OLED televízor, ktorý sa dá jednoducho zrolovať do podstavca - presne tak, ako do zvitku zrolujete papier. Má to niekoľko výhod - televízor s veľkou obrazovkou vysuniete, len keď ho potrebujete, a zbytočne nezaberá miesto. Navyše ho môžete vysunúť podľa potreby v rôznych formátoch - buď v klasickom 16 : 9, alebo filmovom 21 : 9. Spoločnosť zatiaľ nezverejnila ďalšie technické parametre, cenu ani prípadnú dostupnosť tohto modelu.

Televízor, ktorý sa dá zrolovať.
Televízor, ktorý sa dá zrolovať.
Zdroj: LG