Kalifornský návrhár lodí 67-ročný Steve Kozloff má na konte už mnoho masívne medializovaných projektov a donedávna sa hovorilo, že už dosiahol svoj vrchol. Napriek tomu vytiahol ďalší tromf a podľa odborníkov prekonal sám seba. Rozhodol sa totiž skombinovať históriu s možnosťami modernej doby a výsledok je mimoriadne pôsobivý. Podkladom pre jeho nové dielo sa stala vojenská nákladná loď španielskej Armady zo 16. storočia.

Zvládne aj náročné podmienky

Pravda je, že ak si odmyslíme štyri veľké stožiare a veľkorysý plachtový systém, 160-metrový osempodlažný koncept s názvom Galleon pripomína dávne plavidlá veľmi vzdialene. Pre reklamu je však dôležitý aj zámer. Nakoniec, keď máte zaplatiť za jachtu 750 miliónov dolárov, očakávate nejakú pridanú hodnotu. A Steve ich ponúka hneď niekoľko.

„Páčil sa mi štýl galeón zo starého sveta, najmä sklárske práce na korme,“ povedal pre New York Post. „Chcel som to v rámci možností napodobniť. Navyše by som rád podporil ekologickejšie výletné plavby.“Práve preto môže tento kolos poháňať nielen päť hybridných dieselelektrických motorov, ale aj vietor. Veď všetky plachty dokopy majú takmer desaťtisíc štvorcových metrov!

Hoci superjachta na prvý pohľad nepôsobí zvlášť stabilne, dizajnér tvrdí, že zvládne aj tie najnáročnejšie podmienky v moriach či oceánoch. S výkonom 10-tisíc konských síl dosiahne rýchlosť vyše osemnásť uzlov, čo je približne 33 kilometrov za hodinu, a jej oceľový trup dokáže preraziť aj ľadové kryhy.

Ako malé mesto

Čo teda Galleon novým majiteľom ponúkne? Predovšetkým luxus, pohodu a aktívny relax na ôsmich palubách. Na plavidle, ktoré pojme dve stovky pasažierov a 150 členov posádky, nájdeme tenisový kurt, štyri hádzanárske a jedno basketbalové ihrisko, dva plavecké bazény, takzvané lenivé riečky s ostrovčekmi uprostred a s toboganom, oddychové zóny, reštauráciu, bar, kaviareň či malý parčík určený na prechádzky. Nechýba heliport a obrovský hangár, do ktorého sa zmestí desať vrtuľníkov.

V rámci návrhu sú na superjachte vytvorené štyri špeciálne garáže pre vyše dvadsať vodných skútrov, štyri ponorky, šesť štandardných a šesť luxusných motorových člnov. Všetky sú vybavené systémom na spúšťanie plavidiel na hladinu a ich opätovné vytiahnutie. K výbave patria aj dva žeriavy v zadnej časti Galleonu na náklad ťažkých, nadrozmerných vozidiel a dvanásť záchranných člnov, každý pre tridsať ľudí. Viacero priestorov je zatiaľ bez jednoznačného určenia. Ich konštrukciu a vybavenie si môže určiť potenciálny zákazník. 

FOTO superjachty v GALÉRII ►►►

Kto je Steve Kozloff

Narodil sa v roku 1954 v Santa Monice a lietadlá i lode ho zaujímali už od detstva. Veľký vplyv na jeho profesionálne smerovanie mal otec Alex - námorný inžinier, dizajnér a pretekár. Steve už v ôsmich rokoch začal tvoriť návrhy luxusných jácht, trvalo však desiatky rokov, kým sa niektoré z tisícok konceptov pretavili do finálnej realizácie. V súčasnosti je hlavným dizajnérom v spoločnosti Nimbl Vehicles a majiteľom firmy The Goliath Series Polar Class Expedition Yachts. Práve pod hlavičkou Goliath uzrelo svetlo sveta viacero vysoko hodnotených, vizuálne príťažlivých projektov vrátane Galleonu.