Približne o mesiac sa v Barcelone začne Mobile World Congress, najvýznamnejšia akcia, na ktorej sa každoročne predstavujú nové trendy a najnovšie vychytávky z oblasti smart­fónov, nositeľnej elektroniky a internetu vecí.

Je pravdepodobné, že aj tento rok sa na nej predstavia vlajkové lode androidových smartfónov - určite to bude Galaxy S9 od Samsungu, ktorý bude asi najväčšou hviezdou výstavy, no sekundovať mu bude pravdepodobne aj Huawei P11 (P20), LG G7 alebo Sony Xperia XZ Premium 2. Veľa sa určite bude hovoriť o superrýchlych mobilných dátových sieťach 5. generácie a elektronických SIM kartách (e-SIM). Ku konkrétnym novinkám sa určite vrátime na prelome februára a marca, teraz sa však pozrime na všeobecné trendy, ktoré by mali pri moderných smartfónoch prevládať v tomto roku.

Rozpoznávanie tváre

O mnohých technológiách sa dá špekulovať, no pri rozpoznávaní tváre je takmer isté, že postupne začne nahrádzať, respektíve dopĺňať dnes používané odtlačky prstov. Apple pri svojich najnovších smartfónoch predstavených na jeseň síce s touto technológiou neprišiel prvý, no ako prvý ju pri svojom Face ID dotiahol do prakticky použiteľnej podoby. Je rýchla, bezpečná, trojrozmerná - nedá sa oklamať fotografiou - a dostatočne citlivá na to, aby jej nerobili problém okuliare, zmeny účesu, čiapky a podobne.

Postupne sa pridávajú ďalší výrobcovia a je možné, že sa rozšíri rýchlejšie a v praxi bude použiteľnejšia ako napríklad sken očnej dúhovky, ktorý pri niektorých svojich zariadeniach používa Samsung.

Rozpoznávanie tváre: Bude sa presadzovať čoraz viac, senzory odtlačkov prstov však tak skoro nenahradí.
Rozpoznávanie tváre: Bude sa presadzovať čoraz viac, senzory odtlačkov prstov však tak skoro nenahradí.
Zdroj: Shutterstock

Senzory pod displejom

Samozrejme, hovoríme predovšetkým o snímačoch odtlačkov prstov na odomykanie smartfónov a prístup k rôznym citlivým aplikáciám. Súvisí to s tým, že in sú dnes bezrámové, respektíve takmer bezrámové vyhotovenia smartfónov, ktoré umožňujú zväčšiť plochu displeja bez nárastu celkových rozmerov smartfónu. Do takýchto telefónov sa klasický snímač odtlačkov prstov jednoducho nevojde.

Je to určite praktickejšie a estetickejšie riešenie, než premiestniť senzor na zadnú stranu telefónu, čo je častejšie riešenie. Prevláda aj preto, lebo je lacnejšie a technologicky jednoduchšie. Do budúcna však podľa nás nemá veľkú perspektívu.

Bezdrôtové dobíjanie

To je ďalší z trendov, pri ktorom niet pochybností, že sa naplno presadí. Už dnes sú touto technológiou vybavené mnohé autá, takže kompatibilný smartfón jednoducho stačí položiť do priehradky vedľa vodiča a okamžite sa začne nabíjať. A keď sme už pri autách, dovolíme si malú odbočku. Ďalšou vecou, ktorá by sa mala zjednodušiť, je párovanie smartfónu s infotainmentom v aute. Tu pomôže prechod od bluetooth k NFC, ten však zrejme bude pozvoľný.

Späť k bezdrôtovému dobíjaniu - je pravda, že sa používa už dlhšie, no doteraz bolo pomalé a neefektívne. To sa však mení, rýchlosť takéhoto dobíjania narástla natoľko, že nič nebráni tomu, aby sa stalo štandardom aj v strednej triede smartfónov.

Rozšírená realita

Táto technológia sa dlho nevedela presadiť, nepomohli ani okuliare Google Glass - až kým sme približne pred dvomi rokmi nezačali masovo loviť pokémonov. Dnes sa začína presadzovať praktickejším spôsobom. Opäť môžu poslúžiť ako príklad autá, respektíve sofistikované návody na ich používanie. To značí, že kameru smart­fónu stačí namieriť na niektorý z ovládačov vo vašom vlastnom aute, aplikácia v smartfóne ho identifikuje a vám sa vzápätí na displeji objaví opis príslušnej technológie a spôsob, akým ju môžete používať.

Rozšírenie súvisí aj so spustením platforiem, ktoré vývojárom zjednodušujú tvorbu aplikácií pre rozšírenú a virtuálnu realitu, predovšetkým Apple ARKit a Google ARCore.

Praktická: Rozšírenú realitu možno využiť napríklad v návodoch k autám, elektronike a domácim spotrebičom.
Praktická: Rozšírenú realitu možno využiť napríklad v návodoch k autám, elektronike a domácim spotrebičom.
Zdroj: Bosch

Duálne kamery

Duálne kamery na zadnej strane sú relatívne nová záležitosť, ktorá sa výraznejšie začala presadzovať v uplynulom roku a v tomto by sa mala stať štandardom minimálne pri fotomobiloch. Má totiž veľké výhody. Kombinuje napríklad benefity širokouhlého objektívu a teleobjektívu. V podstate môžete zoomovať - približovať vzdialené objekty - bez straty obrazovej kvality, experimentovať s hĺbkou ostrosti, respektíve so šírkou záberu. Výsledkom sú kvalitnejšie zábery než pri mobiloch s jedným foťákom.

Samozrejme, s rozširovaním tejto technológie aj do lacnejších smartfónov môže byť kvalita kolísavá - najmä v závislosti od použitého hardvéru. Preto by sme si v žiadnom prípade netrúfli paušalizovať a tvrdiť, že smartfón s duálnou kamerou bude vždy fotiť lepšie.

Umelá inteligencia

Tá v poslednom čase výrazne hýbe svetom technológií, nielen fotoaparátov, ale aj počítačov, expertných systémov, robotov a dokonca automobilov. Veľké haló spôsobil na minuloročnom jesennom veľtrhu IFA Huawei s jeho Neural Processing Unit (NPU), integrovanou v procesore Kirin. Inými slovami, jeho smartfón Mate 10 je ako prvý vybavený umelou inteligenciou, vďaka ktorej je, zjednodušene, schopný „sám rozmýšľať“. Jej zásluhou dokáže napríklad efektívnejšie rozpoznávať a triediť fotografie, aplikovať na ne v reálnom čase zložité filtre, je efektívnejší pri prekladoch a podobne.

Umelá inteligencia sa začne presadzovať v smartfónoch postupne a rozhodne sa neobmedzí na čoraz dokonalejšie a jednoduchšie použiteľné hlasové asistenty, ako je Siri, Alexa alebo Google Assistant.

Ďalšie trendy

Čo ešte možno v tomto roku očakávať od smartfónov? Napríklad kvalitnejšie batérie. Revolučnej novinky sa v tomto smere v aktuálnom roku asi nedočkáme, no vedci intenzívne pracujú na technológiách umožňujúcich zvýšiť ich hustotu a výrazne skrátiť čas dobíjania - rádovo až na jednotky minút, prípadne sekundy. V hre je niekoľko revolučných nových technológií, žiadna z nich však nevyzerá tak, že by sa mohla v najbližšom roku-dvoch presadiť.

Ďalšou novinkou, ktorá by sa postupne mohla rozšíriť, sú rôzne rozložiteľné a rolovacie displeje. Na tohtoročnom veľtrhu CES spoločnosť LG predstavila prototyp televízora, pri ktorom sa obrazovka môže bez problémov zrolovať do svojho podstavca. Presne s týmto konceptom experimentujú aj výrobcovia smartfónov. V praxi to znamená, že v prípade potreby by ste si napríklad mohli zo svojho 5-palcového telefónu vysunúť ďalšiu prídavnú 5-palcovú obrazovku a mali by ste z neho plnohodnotný tablet.

Takéto koncepty sa už na výstavách objavujú pár rokov a nebude to inak ani v roku 2018. Nepredpokladáme však, že sa toto riešenie dostane do nejakého z komerčných smartfónov renomovaných výrobcov - na to si asi ešte nejaký ten rok budeme musieť počkať.