Okrem modernizácie čaká Passat na jar aj jedna oslava - prekoná hranicu 30 miliónov vyrobených kusov a potvrdí tak pozíciu celosvetovo najúspešnejšieho modelu strednej triedy.

V každom prípade bude jubilejným kusom zdokonalený  model 8. generácie. A čo to vlastne znamená?  Niektoré dizajnové a technologické zmeny pekne ukazuje nasledujúce video:

Dôležitú technologickú zmenu  predstavuje predovšetkým príchod systému Travel Assist.  Ten má v modernizovanom Passate svetovú premiéru. Ako prvý Volkswagen bude môcť nový Passat ako limuzína a kombi Variant s novým systémom IQ.Drive jazdiť čiastočne automatizovane v  rozsahu rýchlosti od 0 do 210 km/h.

Ďalšou novinkou je asistenčný systém Emergency Steering Assist, ktorý zásahom prostredníctvom bŕzd zvyšuje stabilitu pri vyhýbacích manévroch. Nechýbajú ani  nové, interaktívne adaptívne reflektory IQ.Light – LED-Matrix, ktoré boli doteraz len v novom Touaregu.

Passat prichádza aj ako plug-in s predĺženým dojazdom až na 70 km podľa NEDC, podľa WLTP to je 55 km. Vďačí za to batériám s výrazne vyššou kapacitou.
Passat prichádza aj ako plug-in s predĺženým dojazdom až na 70 km podľa NEDC, podľa WLTP to je 55 km. Vďačí za to batériám s výrazne vyššou kapacitou.
Zdroj: VW

Vylepšený je aj infotainment – konečne pripojíte iPhone aj bez kábla, pribudla podpora Apple Car Play a aj možnosť využiť smartfón na odomykanie a štartovanie vozidla. Prispôsobiť si bude možné aj digitálny cockpit - pomocou tlačidla na novom multifunkčnom volante sa dajú prepínať tri rozličné konfigurácie displeja.

A teraz k motorom, ktoré prešli tiež niekoľkými vylepšeniami. Napríklad plug-in hybrid Passat GTE má vďaka trakčnej batérii so zväčšenou kapacitou z 9,9 na 13 kWh výrazne predĺžený elektrický dojazd. Ten je teraz cca 55 km podľa novej metodiky WLTP, čo zodpovedá približne 70 km podľa NEDC.

Novinkou v ponuke motorov je turbodiesel 2.0 TDI Evo s výkonom 110 kW (150 k). Okrem neho je k dispozícii aj naftový motor 1.6 TDI s výkonom 88 kW (120 k) a dva ďalšie dvojlitrové diesle s výkonmi 140 a 176 kW (190 a 240 k). Všetky motory TDI sú vybavené katalyzátorom SCR.

Na výber sú aj tri benzínové motory – 1.5 TSI so 110 kW (150 k) a 2.0 TSI s výkonmi 140 a 200 kW (190 a 272 k).  Všetky benzínové aj naftové motory sú štandardne vybavené filtrom pevných častíc.

Passat na jar prekoná hranicu 30 miliónov predaných kusov, je najúspešnejším modelom strednej triedy.
Passat na jar prekoná hranicu 30 miliónov predaných kusov, je najúspešnejším modelom strednej triedy.
Zdroj: VW

Súčasťou modernizovaného modelového radu Passat naďalej zostáva aj kombi  Alltrack so zvýšenou svetlou výškou (172 mm) so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG a pohonom všetkých kolies 4Motion.

Svoju výstavnú premiéru bude mať nový Passat na ženevskom autosalóne. V máji sa začne predpredaj v prvých európskych štátoch. Uvedenie na trh bude v septembri tohto roku (v Nemecku).