Viete si predstaviť, ako po nákupe zamávate na po­kladníčku a platba je vybavená? Už čoskoro to vraj bude realita. Spoločnosť Amazon testuje špeciálnu biometrickú technológiu a ak všetko pôjde podľa plánu, už budúci rok by ju mohol začať používať americký reťazec obchodov so zdravou výživou.

Devízou je rýchlosť

Ako by to malo fungovať? Jednoducho. Vojdete do obchodu, nakúpite tovar a potom namiesto zaplatenia kartou či hotovosťou jednoducho rukou zamávate na skener. Systém s názvom Orville na základe tvaru a veľkosti rozozná vašu ruku. Údaje vrátane ceny nákupu odošle vašej banke, ktorá platbu schváli, čím sa transakcia ukončí. Hlavnou výhodou mávania je rýchlosť. Ako píše New York Post, platba mobilom trvá niekoľko sekúnd, zatiaľ čo na overenie geometrie ruky bude údajne stačiť 300 milisekúnd. Kde sa čas ušetrí? Mobil či kartu musíte priložiť k čítačke, zatiaľ čo ruku vám nový systém rozpozná aj na diaľku. Navyše na platenie nebudete potrebovať žiadne pomocné zariadenie. Amazon vraj už biometrickú technológiu testuje vo svojej newyorskej budove, kde zamestnanci týmto spôsobom nakupujú nápoje a čokoládové tyčinky v automatoch. Do obchodov by sa Orville mal dostať v prvých mesiacoch roku 2020.

Bez pokladníc: Obchod v Seattli, kde kamery monitorujú váš nákup.
Bez pokladníc: Obchod v Seattli, kde kamery monitorujú váš nákup.
Zdroj: Profimedia

Inovátori

Podľa odborníkov takýto vývoj nie je veľkým prekvapením, spoločnosť Amazon je známa podobnými novinkami. V roku 2018 vo svojom v obchode so zmiešaným tovarom v Seattli pri­šla s ďalším originálnym spôsobom nakupovania. Pri vstupnom turnikete sa zákazníci zaregistrujú prostredníctvom špeciálnej aplikácie a potom si len vyberajú tovar. Keďže predajňu monitorujú kamery, systém zaznamená, čo si berú z pultov. Pri odchode im potom automaticky z bankového účtu stiahnu peniaze za nákup.

Okrem toho koncept geometrie ruky nie je nový, patentovali ho už v roku 1985. Ešte v 80. rokoch vznikli prvé pokusy využiť ho aj na komerčné účely, ale veľmi sa nechytil. Napriek tomu sa z času na čas objavil - použili ho napríklad v americkej Atlante v roku 1996 na identifikáciu osôb, ktoré vstupovali do olympijskej dediny.

Jeff Bezos: Spoločnosť najbohatšieho muža sveta sa snaží o technologické inovácie v rôznych oblastiach.
Jeff Bezos: Spoločnosť najbohatšieho muža sveta sa snaží o technologické inovácie v rôznych oblastiach.
Zdroj: Profimedia

Tieto systémy väčšinou fungujú na podobnom princípe - ruku naskenujú pomocou svetla a digitálnej kamery. Doteraz však bolo nutné priložiť dlaň na rovnú plochu. Zaznamenáva sa dĺžka, hrúbka aj krivky dlane a prstov. Identifikácia je síce o niečo menej spoľahlivá ako v prípade odtlačkov prstov, ale v Amazone si z toho zjavne nerobia ťažkú hlavu. Ako píše New York Post, v súčasnom štádiu vývoja je nepresnosť Orvillu tisícina percenta a konečný cieľ je dosiahnuť odchýlku v hodnote jednej milióntiny percenta.

Nástrahy

Systém by mohol dodatočne pobúriť rôznych aktivistov, ktorí beztak majú spoločnosť Amazon v zuboch a obviňujú ju z porušovania občianskych slobôd. Na muške majú najmä technológiu na rozpoznávanie tváre Rekognition, ktorú spoločnosť Jeffa Bezosa predáva súkromným a štátnym bezpečnostným zložkám. Kritici majú výhrady týkajúce sa neoprávneného zasahovania do súkromia ľudí, navyše technológiu označujú za nedostatočne spoľahlivú.