Tip na článok
Stavba sa začala: Hodiny sa už budujú, termín ukončenia ich výstavby zatiaľ oficiálne nestanovili.

Miliardár financuje ambiciózny projekt: Obrovské hodiny majú merať presný čas 10-tisíc rokov!

Miliardár Jeff Bezos financuje ambiciózny projekt budovania obrovských mechanických hodín, ktoré by mali vydržať 10-tisíc rokov.

Galéria k článku (6 fotografií )
Už sa budujú: Súčasťou hodín bude obrovské kyvadlo.
Už sa budujú: Súčasťou hodín bude obrovské kyvadlo.
Jeff Bezos: Projekt 10 tisícročných hodín financuje zakladateľ Amazonu, Blue Origin a momentálne jeden z najbohatších ľudí planéty.

Obrovské hodiny, ktoré by mali presne merať čas najbližších 10-tisíc rokov, vznikajú v rámci projektu 10 000 Year Clock. S ním prišla v minulom storočí nadácia Log Now. Jej ideovým otcom je Daniel Hillis, vedec a vizionár, ktorý bol predtým okrem iného viceprezidentom v spoločnosti Walt Disney Imagineering, stojacej za všetkými technológiami v zábavných parkoch Walta Disneyho.

Myslieť na vzdialenú budúcnosť

Jeho nadácia má však celkom iné než komerčné ciele. Podľa jej predstaviteľov sa naša civilizácia uberá nebezpečným smerom, pre ktorý je charakteristické uvažovanie výlučne v krátkodobom časovom horizonte. Tento trend stále naberá na rýchlosti a treba ho niečím vyvážiť - najmä preto, že ak má naša civilizácia prežiť, treba začať uvažovať v oveľa širšom časovom horizonte a už v súčasnosti prebrať zodpovednosť za to, ako naša planéta bude vyzerať rádovo minimálne o stovky rokov.

Desaťtisícročné hodiny majú byť symbolom, mementom a zároveň varovaním, aby sme na to nezabúdali. Ich mechanizmus je zostrojený tak, aby naozaj dokázali mimoriadne presne merať čas celých 10-tisíc rokov, aj keď, samozrejme, nie tak dokonale, ako atómové hodiny.

Merať čas budú presne aj vtedy, keď tu už stovky rokov nebude žiť nikto z ich tvorcov, keď pravdepodobne už nebudú existovať štáty v súčasnej podobe a je možné, že nebude existovať ani civilizácia - aspoň taká, ako si ju v súčasnosti predstavujeme my. Každý, kto k nim príde, by si však mal uvedomiť, že aj pred tisíckami rokov tu boli ľudia, ktorí uvažovali o vzdialenej budúcnosti a nebola im ľahostajná ani napriek tomu, že ich vlastný svet už dávno neexistuje.

Pod zemou a mimo civilizácie

Aby to mohlo fungovať, monumentálne hodiny musia byť dobre chránené - aj preto budú umiestnené pod zemou v hĺbke 150 metrov. Voľba padla na Sierra Diablo, horu v púštnej oblasti západného Texasu. Budú v skalnom masíve, autom vzdialené rádovo hodiny jazdy od najbližšieho letiska a kto sa k nim bude chcieť dostať, nevyhne sa ani pešej túre v závere. Budú úplne izolované, nezávislé od zdrojov energie, bez akejkoľvek elektroniky. Čas budú merať čisto mechanicky a „dokážu ho zachrániť“ aj v prípade nejakej apokalypsy.

Využívať budú obrovské kyvadlo, energiu budú získavať termálnymi výkyvmi zapríčinenými striedaním dňa a noci a synchronizovať sa budú podľa slnečného poludnia. Hodiny by mali mať dokonca päť špeciálnych miestností - jedna sa otvorí pri každom výročí ich spustenia, druhá každých desať rokov, tretia každých sto rokov, štvrtá každých tisíc rokov a piata po desaťtisíc rokoch.

Hodiny sú už technologicky odskúšané, existujú dokonca dva menšie prototypy. Jeden je umiestnený v London Science Museum a druhý v sídle nadácie Long Now v San Franciscu.

Tento projekt okrem iných oslovil Jeffa Bezosa, miliardára a zakladateľa spoločností Amazon a Blue Origin, ktorý ho už pred časom podporil sumou 42 miliónov dolárov. Práve vďaka nej sa mohlo pred niekoľkými dňami začať s ich budovaním, termín dokončenia zatiaľ oficiálne nestanovili.

VIDEO Plus 7 Dní