Aj keď ortodoxní motorkári toto smerovanie odsudzujú a motorka na elektrický pohon podľa nich nie je motorka, tak táto technológia sa určite stane časom neodmysliteľnou súčasťou našich ciest aj pri dvojkolesových strojoch. Tu je zopár z nich, ktoré si už v dnešnej dobe môžete zaobstarať.

Aj jeden z najstarších a najklasickejších výrobcov motoriek, akým je Harley Davidson, do svojej ponuky zaradil plne elektrický motocykel s názvom LiveWire. Harley Davidson tento model predstavil len nedávno a do predaja sa dostane už tento rok. Dva najdôležitejšie údaje pri elektromotocykloch sú samozrejme hmotnosť a dojazd.

S váhou to LiveWire nepreháňa a s 249 kilogramami nie je žiadnym hráčom v ťažkej váhe. Pri tom druhom údaji je to ako u každej novej technológie, ktorú bude treba ešte doladiť. Výrobca udáva 158 kilometrov, čo naozaj nie je veľa, najmä pri cene, začínajúcej na 33 500 eurách.

Harley Davidson LiveWire
Harley Davidson LiveWire
Zdroj: Harley Davidson

Ďalším výrobcom, ktorý na našom trhu predáva elektromotocykle, je Antic Super Soco. V ponuke ich majú niekoľko. My sme si pre vás vybrali ten s najväčším dojazdom a to je model Super Soco, ktorý na elektrinu zvláda 160 kilometrov.

Zaujímavá je najmä cena 3 199 eur.

Antic Super Soco TC
Antic Super Soco TC
Zdroj: Antic Super Soco

 

Ďalším z menších, ale zato už nejaký ten piatok existujúcim výrobcom je Zero Motorcykles. Len pre zaujímavosť - o predaj sa u nás stará starý dobrý a notoricky nenávidený zelený mimozemšťan.

K najzaujímavejším modelom patrí Zero SR/F, ktorý má maximálnu rýchlosť až 200 kilometrov za hodinu a dojazd dokonca 259 kilometrov. Jeho cena začína približne na 20 000 eurách.

Motorcykles Zero SR/F
Motorcykles Zero SR/F
Zdroj: Zero Motorcykles

 

Najrozšírenejšie medzi elektromotorkami sú však zatiaľ u nás skútre. Jedným z ich praktických predstaviteľov je Silence S01, ktorý vyrába španielska spoločnosť pre európsky trh. S dojazdom 147 kilometrov a výkonom 11 kilowattov spadá do kategórie s objemom do 125 centimetrov kubických a tým pádom vám na jazdu s ním bude stačiť vodičské oprávnenie kategórie B. Jeho maximálna rýchlosť je 100 kilometrov za hodinu a stojí 6 545 eur.

Silence S01
Silence S01
Zdroj: Silence