Čo sa týka techniky, za rok sa dokáže zmeniť neúrekom vecí, nieto ešte za dvanásť. Rovnako to bolo aj pri mobilných telefónoch Apple. Umelohmotné, malé, s tlačidlom až po stredné a veľké, na otlačok prsta až na odblokovanie naskenovaním tváre. Mobil zo skla, bez okrajov. Jednoducho každý „fajnšmeker“ sa našiel aspoň v jednom modeli.

Svoj prvý iPphone zázrak uvítal Steve Jobs slovami: „Dnes je deň, na ktorý som sa tešil dva a pol roka. V roku 1984 sme predstavili systém Macintosh, ktorý zmenil celý počítačový priemysel. V roku 2001 sme predstavili prvý iPod, a ten zmenil nielen to, ako počúvame hudbu, ale aj celý hudobný priemysel. Dnes predstavíme tri revolučné produkty: dotykový iPod, revolučný mobilný telefón a prielomové komunikačné zariadenie pre internet. “ Skutočne revolučným z nich sa však napokon stal práve iPhone.

Ako išiel čas s iPhonom?

Prvý iPhone 2G bol na trh predstavený v roku 2007, keď svetu nebolo presne jasné, čo to je. Nevedeli zaujať stanovisko. Až kým nepodľahli jeho čaru. Na rozdiel od bežných tlačidlových mobilov, v iPhone sa celý systém ovládal dotykom na displeji a fungoval intuitívne. Avšak nie je všetko zlato, čo sa blyští, a tak aj najmladší člen z rodiny iPhone mal nejaké chybičky krásy. Absentovala podpora 3G siete, k internetu sa vedel pripojiť len cez EDGE a na záznam videa ste mohli rovno zabudnúť.

Minulosť v skratke:  Takto sa vyvíjali iPhony od prvého modelu až po iPhone X, predstavený v roku 2017.
Minulosť v skratke: Takto sa vyvíjali iPhony od prvého modelu až po iPhone X, predstavený v roku 2017.
Zdroj: archív

V roku 2010 bola predstavená jeho štvrtá generácia, ktorá okrem nového tenkého dizajnu prišla aj so skvelým hardvérom. Ako prvý mal RETINA displej s, na svoju dobu,  výborným rozlíšením 326 ppi, ku fotoaparátu pribudol blesk a predná kamera. A nesmieme zabudnúť ani na podporu multitaskingu.

V roku 2014 prišiel ďalší dizajnový míľnik - začala rásť uhlopriečka displeja, objavili sa hneď dva modely. iPhone sa začal vyrábať aj vo forme Plus, teda s väčšou 5,5-palcovou uhlopriečkou, štandardný model ponúkal 4,7 palca. S touto generáciou a prvým väčším modelom sa spája aj aféra bendgate - veľké teléfony s hliníkovým telom sa skrátka vo vreckách nohavíc začali ohýbať. Ďalšie roky priniesli evolučné inovácie, prolomovým bol opäť až rok 2017, keď bol predstavený iPhone X - prvý model s OLED displejom v bezrámovom prevedení.

Od roku 2017 až po súčasnosť predstavuje Apple každým rokom nové modely, opäť skôr s evolučnými vylepšeniami a neustále rastúcou cenou. O najnovšej generácii, predstavenej minulý rok v septembri, nájdete podrobné informácie v tomto článku:

Dnes je iPhone považovaný za jeden z najdrahších telefónov, aj keď sa naň už cenovo doťahujú vlajkové lode Samsungu a najnovšie aj Huawei. Otázkou len ostáva, či suma, ktorú zaplatíme za najnovší model XS zodpovedá aj kvalite.