Tip na článok
Domčeky budú krášliť okolie letiska v holandskom meste Eindhoven.

Rozprávka sa stáva skutočnosťou: Domy vyrába tlačiareň

Matúš Német

Ak vás doteraz otravovala nefunkčná tlačiareň v práci, onedlho si budete „poklepkávať“ pri tom, aby vám vytlačila dom. Znie to neuveriteľne, ale v Holandsku ako v prvej krajine na svete nevzišli obydlia z rúk murárov, ale proste ich vytlačil prístroj.

Prvé obývateľné domy, ktoré vzišli z 3D tlačiarne uzreli svetlo sveta v holandskom meste Eindhoven. Tvorcovia si od svojho počinu sľubujú najmä revolúciu v stavebníctve. Prvých päť domov sa objaví na trhu na budúci rok. Ide o domčeky s dvoma spálňami. O veľkom záujme svedčí fakt, že hneď týždeň po zverejnení týchto obydlí prejavilo o ne záujem dvadsať rodín.

Stavebná firma Van Wijnen si od novej metódy sľubuje vyriešenie úbytku zručných murárov v krajine veterných mlynov. Ako informuje britský The Guardian, výstavba má aj ďalšie aspekty prečo ide o revolučný nápad. Tento spôsob ušetrí ľuďom peniaze a takisto aj prírodu nakoľko sa zredukuje potreba cementu.

Ušetria na cemente

Samotná 3D tlačiaren je vlastne obrovské robotické rameno s tryskou, ktoré strieka von už formovanú hmotu z cementu. Hmota je „tlačená“ podľa dizajnu architekta. Konštruktéri si sľubujú najmä šetrenie cementu, ktorý pri dnešnej výrobe domov nie je tak potrebný ako kedysi.

Ak by vás zaujímal interiér nových domov z tlačiarne, tak tie budú pozostávať z troch podlaží. Zatiaľ im budú chýbať rúry na odtok dažďovej vody, výrobca však chce v budúcnosti aj tieto doplnky tlačiť pomocou 3D tlačiarne. Tento spôsob výstavby domu umožňuje tlačiť konštrukcie takmer v akomkoľvek tvare a postupne bude možné, aby si ľudia vytvorili vlastný dom podľa ich predstáv. „Ľudia budú schopní urobiť svoje domovy ako sa im hodí, zosobniť ich a spraviť ich viac esteticky príjemné,“ povedal o projekte Rudy Van Gurp, manažér firmy, ktorá prišla s revolučnou novinkou. Manažér je presvedčený, že do piatich rokov budú 3D tlačiarne pri konštrukcii domov úplná samozrejmosť a nič neobvyklé. Do tejto doby predpokladá manažér, že budú tvoriť okolo 5 percent všetkých postavených domov v Holandsku.
Prvých päť domov je postavených v lese neďaleko letiska v meste Eindhoven a budú úplne hotové v roku 2019. Zatiaľ budú ponúkané na prenájom.

 

VIDEO Plus 7 Dní