Samozrejme, zmysel aplikácie YouTube Kids spočíva hlavne v tom, že sa deťom zobrazí len obsah, vhodný pre ich vekovú kategóriu a aplikačné rozhranie pre ne je v slovenčine.

O nezávadný obsah sa starajú predovšetkým spoločnosťou Google prísne nastavené filtre, doplnené strojovým učením, respektíve umelou inteligenciou.

Ide o aplikáciu, ktorá bola na najväčších trhoch uvedená už v roku 2015 a po spustení na našom trhu bude dostupná vo vyše 60 krajinách a 30 lokálnych jazykoch. Týždenne ju používa vyše 14 miliónov aktívnych užívateľov a počet zhliadnutí videí cez ňu už prekročil hranicu 160 miliárd. V App Store napríklad aktuálne patrí do prvej päťky najpopulárnejších detských aplikácií.

Do aplikácie postupne pribúda aj slovenský obsah, vyhľadávať v nej možno aj hlasom, čo je pre malé deti ideálne.
Do aplikácie postupne pribúda aj slovenský obsah, vyhľadávať v nej možno aj hlasom, čo je pre malé deti ideálne.
Zdroj: Youtube/screenshot

A ako sa s ňou pracuje? V podstate veľmi jednoducho. Dostupná je pre iOS od verzie 7.0 a pre  Android od verzie 4.1. Ak ich máte, stačí si ju stiahnuť do svojho zariadenia.

Ako prvú vec treba nastaviť rodičovský profil, následne môžete nastaviť profily detí. V nich je dôležité, či dieťaťu povolíte vyhľadávanie alebo nie.  Ak áno, sprístupnia sa mu všetky videá ktoré prešli kontrolnými mechanizmami a boli zaradené do aplikácie YouTube Kids ako bezpečné. Jej základné funkcie ukazuje nasledujúca tabuľka:

Základné funkcie aplikácie.
Základné funkcie aplikácie.
Zdroj: Youtube

Treba povedať, že pravidlá pre zobrazovanie povoleného obsahu sú nastavené pomerne prísne a filtrami  - aspoň v čase písania tohto článku - neprešiel ani tak známy YouTuber, akým je Gogo, Miro Jaroš sa tam ale napríklad dostal. Samozrejme, nenájdete tam žiadnu hudbu s nevhodnými textami a ani videá s násilnými scénami alebo drsnejším jazykom.

Ak by filtrami predsa len niečo prešlo, môžete takéto video ihneď zablokovať, čo v praxi znamená, že vášmu dieťaťu sa prestane zobrazovať okamžite (bude takisto zablokované aj v rámci ostatných profilov vašich detí) alebo ho nahlásiť, vtedy YouTube preverí jeho vhodnosť, v tomto prípade zväčša už príde k slovu človek a nie počítačový algoritmus.

Vyhľadávať možno aj cez kategórie - napríklad hudbu, edukatívne videá, zábavné videá alebo relácie, čo je vlastne všeobecná kategória, kam spadajú aj rozprávky. A čo je dôležité - deti môžu vo svojich profiloch vyhľadávať aj hlasom, takže pre využívanie aplikácie netreba vedieť písať.  A možno v nej zadávať aj všeobecné otázky, napríklad vyhľadať slovo „rozprávka“.

Aplikácia sa s vašim dieťaťom učí, čo znamená, že čím viac ju bude používať, tým relevantnejší navrhovaný obsah, korešpondujúci s jeho vkusom a záujmami, sa mu začne automaticky zobrazovať.

Dieťa sa môže prihlásiť na odber kanálov, ak mu vyhľadávanie nepovolíte, kanály môžete vybrať za neho, nič okrem vami schválených sa mu potom zobrazovať nebude.
Dieťa sa môže prihlásiť na odber kanálov, ak mu vyhľadávanie nepovolíte, kanály môžete vybrať za neho, nič okrem vami schválených sa mu potom zobrazovať nebude.
Zdroj: Youtube

Väčšina videí je samozrejme zatiaľ v angličtine, keďže aplikácia bola spustená len teraz. Slovenské videá sú v nej však už tiež a keď sme už pri vyššie zmienenej rozprávke - zadať môžete aj spojenie „rozprávka slovensky“. Netvrdíme, že sa takto automaticky zobrazí všetok slovenský obsah, zodpovedajúci zadanému slovu, ale relatívne dobre to funguje.

Pre úplne malé dieťa možno vyhľadávanie v aplikácii vypnúť a nastaviť mu profil tak, že sa mu budú zobrazovať len rodičom schválené kanály. V slovenčine je ich pre malé deti tiež niekoľko, napríklad FÍHA Tralala, Spievankovo, Slovenské detské pesničky a podobne.

A použiť môžete aj veľmi praktickú funkciu Časovač, ktorá deťom aplikáciu automaticky vypne po uplynutí prednastaveného času. Rodič zároveň vidí v histórii, čo jeho dieťa vyhľadávalo. A ak máte viac detí, nie je problém nastaviť viac profilov, maximum je osem. Rodič pritom kontroluje všetky, deti si však navzájom do svojich profilov nevidia.

YouTube Kids v podstate dopĺňa aplikáciu Family Link, ktorá umožňuje rodičom získať prehľad o tom, koľko času trávia ich deti na digitálnych zariadeniach, v akých aplikáciách, stanoviť limity, či mať prehľad o tom, kde sa nachádzajú.