Tip na článok
Ide do predaja: Technológia Connesso nie je len koncept, už v lete sa objaví v prémiových pneumatikách Pirelli.

Smart doba si žiada smart pneumatiky

Žijeme v smart dobe - máme smartfóny, na rukách smart hodinky alebo náramky, budujeme si smart domácnosti, tak prečo by sme nemali mať na autách obuté smart pneumatiky?

Presne tak uvažovali inžinieri v Pirelli pri tvorbe smart technológie Connesso, ktorá naozaj umožní komunikovať s pneumatikami. Samozrejme, v obmedzenej miere - e-maily si s nimi vymieňať nebudete, aj keď je pravda, že vám o sebe dokážu v reálnom čase poskytnúť neporovnateľne viac informácií než obyčajné pneumatiky.

Pri nich môžete nanajvýš vizuálne posúdiť mieru opotrebovania a skontrolovať tlak. S technológiou Connesso sa však vaše možnosti rozširujú. Pomocou senzora zabudovaného priamo v pneumatike môžete mať v smartfóne v reálnom čase podrobné informácie o jej stave, vrátane toho, koľko kilometrov by vám mala ešte vydržať. Senzor má centimeter, váži len pár gramov, je umiestnený pod behúňom a nemá žiaden vplyv na jazdné vlastnosti pneumatiky.

Vďaka nemu sa podrobné informácie o každej pneumatike zobrazujú nielen na displeji v aute, ale aj v aplikácii pre smartfóny. Ako komunikačné rozhranie medzi nimi slúži cloud, ktorý prevádzkuje Pirelli. Každá pneumatika má svoj vlastný ID kód, pomocou ktorého spoločnosť monitoruje jej životný cyklus od výroby až po recykláciu.

Pomocou novej technológie sa neustále monitoruje tlak a teplota pneumatiky, a to v pohybe aj počas státia, statické zaťaženie, jej celkové opotrebovanie a v blízkej budúcnosti aj predpokladaný počet kilometrov zostávajúcich do jej úplného opotrebenia, teda v podstate životnosť.

Pri hustení vám „povie“, aký optimálny tlak musíte dosiahnuť v závislosti od jej aktuálnej teploty, upozorní vás, ak klesá rýchlo, a pri defekte vie zavolať alebo vyhľadať najbližší pneuservis.

Technológia Connesso bude od leta dostupná pre pneumatiky modelových radov P Zero a zimných Sottozero, postupne sa bude dostávať aj do lacnejších modelov.

VIDEO Plus 7 Dní