Keď sme sa známym zmienili, že práve testujeme systém riešenia pre inteligentnú domácnosť ZEON Smart Domov, stretli sme sa s dvomi typmi reakcií. Niekomu sa zdalo, že zaviesť takýto systém do domu, prípadne bytu bude určite nad jeho technické možnosti, ďalší sa zas domnievali, že takáto technologická novinka musí byť drahá a je a priori mimo ich finančných možností. Ako je to v skutočnosti?

Používateľsky prívetivý

Odpoveď je jednoduchá. Ak ste dostatočne technicky a technologicky zruční na to, aby ste si dokázali z obchodu s aplikáciami, ako je App Store v prípade zariadení od Applu a Google Play určený pre mobilné zariadenia s Androidom, stiahnuť do svojho smartfónu alebo tabletu akúkoľvek aplikáciu, tak zvládnete aj inštaláciu systému pre inteligentnú domácnosť. Veľký rozdiel v tom totiž nie je.

Kým sa však dostaneme k podrobnostiam, treba si ujasniť, čo to vlastne systém riešenia pre inteligentnú domácnosť je. Jednoducho, je to niekoľko senzorov, ktoré sledujú váš domov a čiastočne ovládajú vybrané spotrebiče. Dáta z nich zas vy v reálnom čase sledujete v príslušnej aplikácii na smartfóne alebo tablete. Tú si stiahnete zdarma.

Koľko a čo za to

Takto môžete kontrolovať teplotu, vlhkosť, intenzitu svetla alebo hluku a tlak vo vybraných miestnostiach, na diaľku zapínať a vypínať niektoré spotrebiče a sledovať ich spotrebu. Systém zastúpi v dostatočnej miere aj alarm. To značí, že je schopný monitorovať pohyb v dome a to, či a ako sa otvárajú a zatvárajú dvere a okná, na ktorých príslušné senzory máte. Taktiež vďaka dymovému senzoru dokáže upozorniť na vznikajúci požiar a únik plynu alebo dym v kuchyni z pripaľujúceho sa jedla.

V základe dostanete riadiacu jednotku, pohybový senzor, dverový senzor, dymový senzor, smart tlačidlo a smart zásuvku. Jednorazová cena je 257,50 eura. Ďalšie senzory si môžete dokúpiť, ich cena sa pohybuje od 15 do 30 eur. Dôležité je, že celý systém riešenia dostanete aj na splátky, čo v praxi znamená, že jednorazovo zaplatíte 19,90 eura a následne budete 24 mesiacov platiť splátky vo výške necelých 10 eur. Myslíme, že toto je dostatočne jasná odpoveď na to, či ZEON Smart Domov „nabúrava“ rodinný rozpočet, alebo nie.

Zvládne ho každý

A ako je to s inštaláciou? Základom celého systému je riadiaca jednotka, ktorú musíte pripojiť do domácej wi-fi siete, na čo potrebujete, samozrejme, poznať jej heslo. Do siete sa prihlásite najprv smartfónom, následne otvoríte aplikáciu, v nej zvolíte „pridať riadiacu jednotku“. Potom sa riadite pokynmi aplikácie, kam ešte raz budete zadávať heslo wi-fi siete. Ďalšie senzory potom pridávate rovnako, ako keď smartfón párujete s nejakým bluetooth zariadením, napríklad s handsfree. Nie je na tom nič komplikované, inteligentnú domácnosť máte nastavenú doslova za pár minút.

Pod kontrolou

A čo môžete v aplikácii sledovať? Napríklad aktuálnu a dlhodobú spotrebu zariadení pripojených cez smart zásuvku alebo predlžovačku a na diaľku ich aktivovať. Môžete si dokonca nastaviť plánované akcie, napríklad spustenie zásuviek pri vstupe do bytu aktivovaním dverového senzora. Ďalej môžete sledovať kvalitu ovzdušia v jednotlivých izbách (teplotu, vlhkosť, tlak, hluk), overíte si na diaľku, či ste zavreli okná, máte celý domov neustále pod kontrolou aj z hľadiska toho, či sa v ňom práve niekto pohybuje, alebo nie, a vďaka dymovému senzoru si môžete byť istý, že domácnosť je v poriadku a nehrozí požiar.