Spoločnosť Yahoo sa môže pochváliť smutným prvenstvom - má na konte doteraz najväčší únik dát v histórii, týkal sa približne troch miliárd účtov. Inak povedané, týkal sa všetkých užívateľov, ktorí sa do služby zaregistrovali pred rokom 2013. Do krádeže bola zapojená aj ruská tajná služba FSB a dvaja americkí hekeri.

Išlo o tri útoky v rokoch 2014 až 2016, ktoré nasledovali s časovým odstupom, spoločnosť sa ich snažila utajiť. Unikli pri nich mená, heslá, emaily, telefónne čísla a overovacie otázky. 

To rozhodne nenadchlo spoločnosť Verizon, ktorá v roku 2017 ukončila akvizíciu Yahoo v cene 4,85 miliardy dolárov, po prevalení kauzy prišlo k dohode, že suma sa o 250 miliónov zníži.

V Yahoo sa snažili historicky najväčší únik dát najprv utajiť.
Zdroj: Shutterstock

Niet so čo diviť, že celý prípad sa napokon dostal až pred súd, spoločnosť v októbri minulého roku navrhla, že užívateľov odškodní sumou 50 miliónov dolárov. To však v januári tohto roku sudkyňa Lucy Kohová odmietla s tým, že táto ponuka „nie je dostatočne primeraná a férová“ a prikázala spoločnosti, aby predložila adekvátnejší návrh. Proces pokračoval minulý mesiac a spoločnosť prišla s novým návrhom – pôvodnú sumu zdvihla na 117 a pol milióna dolárov.

Ak bude tenti návrh schválený, tak z nej bude 55 miliónov použitých na priame odškodnenie užívateľov, 24 miliónov pôjde na dvojročnú bezplatnú kontrolu podozrivých finančných tokov, spojených s dotknutými účtami, 30 miliónov pôjde na súdne výdaje a 8,5 milióna na ďalšie výdavky, spojené s ukončením kauzy.

Okrem toho sa nový majiteľ Yahoo, ktorým sa stal Verizon, zaviazal, že medzi rokmi 2019 až  2022  investuje ďalších vyše 300 miliónov do bezpečnosti a výrazne zvýši počet ľudí, ktorí sa o ňu starajú. Po schválení súdom by táto dohoda mala definitívne ukončiť doteraz bezkonkurenčne najväčší známy prípad úniku dát v histórii.