Hviezdami predstavenia, ktoré sa odohralo v stredu 13. augusta v kalifornskom Cupertine, presnejšie, v Steve Jobs Theater, boli tento rok tri produkty - štvrtá generácia najpredávanejších smart hodiniek Apple Watch, nové iPhony XS nahrádzajúce minuloročný model X, ktorý z ponuky vypadáva úplne, a nový cenovo dostupný iPhone XR. Pozrime sa najprv na posledný.

Bez OLED

Ak sme o ňom napísali, že je dostupný, treba to brať s rezervou. Jeho cena sa totiž vo verzii 256 GB môže v slovenských e-shopoch vyšplhať až mierne nad tisíc eur.

Na rozdiel od zvyšných dvoch modelov je menej konzervatívny - aspoň pokiaľ ide o farebné vyhotovenia. Apple ho totiž ponúkne napríklad v žltom, modrom, červenom alebo ružovom stvárnení. Klasická biela a čierna nebudú chýbať. Ak rozšifrujeme jeho modelové označenie - teda skratku XR -, dostaneme sa k najzásadnejšiemu rozdielu oproti zvyšným dvom predstaveným modelom. Písmeno R odkazuje na displej s rozlíšením 1 792 x 828 bodov a pomerom strán 19,5 : 9, ktorý v Appli volajú Liquid Retina.

Ten nevyužíva technológiu OLED, ale LCD, jeho tvorcovia tvrdia, že v súčasnosti ide o najlepší LCD displej na trhu. A, čo je najdôležitejšie, je bezrámový. Má uhlopriečku 6,1 palca, takže jeho displej je v skutočnosti väčší než pri iPhone 8 Plus, jeho celkové rozmery sú pritom menšie. Operačná pamäť má 3 GB a zachovala sa aj zvýšená odolnosť proti vode a prachu na úrovni normy IP67, teda vydrží 30 minút v hĺbke jeden meter.

Väčšie, odolnejšie, úspornejšie: Oba nové iPhony XS sú odolnejšie, vyhovujú norme IP68. To znamená výdrž 30 minút v hĺbke dvoch metrov. Testovali ich vraj aj v slanej vode. Najdôležitejšou odlišnosťou oproti modelu XR sú, samozrejme, ich kvalitnejšie OLED displeje. Klasický iPhone XS má uhlopriečku 5,8 palca, väčší model XS Max dokonca 6,5 palca. Rozdiel je i v používateľskej pamäti. Pri všetkých troch modeloch zostáva trochu prekvapivo základom 64 GB, iPhony XS však majú zvyšné dve verzie s kapacitou 256 a dokonca 512 GB.

A keď sme už pri pamätiach - o operačnej pamäti (RAM) Apple nezvykne hovoriť, no lacnejší iPhone XR by mal mať 3 GB, zatiaľ čo oba modely XS o 1 GB viac.

Vylepšené kamery

Ďalší rozdiel spočíva vo fotoaparátoch. Najlacnejší model ponúkne vzadu len jeden s rozlíšením 12 Mpix a so svetelnosťou f/1,8. Oba modely XS majú vzadu duálne 12-megapixelové kamery, ktorým pomáha aj umelá inteligencia.

Vďaka nej vedia telefóny detailne rozpoznávať fotené objekty i pozadie a samostatne pri nich vylepšovať kompozíciu v závislosti od toho, čo práve fotíte, tak, aby snímka vyzerala čo najlepšie. V portrétnom režime môžete napríklad postprodukčne pracovať s hĺbkou ostrosti pozadia, čo je super. Pribudol režim Smart HDR, ktorý HDR fotky posúva do nového levelu. Konkrétne sa skombinujú hneď štyri do jednej - s rôznymi expozíciami, aby objekt nebol rozmazaný, a dlhšia expozícia je ešte použitá na pozadie. Ale pozor - iPhone XR netreba vôbec v tomto smere podceňovať, jeho kamera zvláda väčšinu vecí, ktoré sme práve vychvaľovali - dokonca vrátane upravovania hĺbky ostrosti v portrétnom režime. Ním spravené fotky, ktoré Apple počas predstavovania ukázal, vyzerali vynikajúco.

Vylepšené Apple Watch: Takto dokážu zaznamenať váš elektrokardiogram.
Vylepšené Apple Watch: Takto dokážu zaznamenať váš elektrokardiogram.
Zdroj: Apple

Procesor so 7nm technológiou

Pozrime sa aj na ďalšie parametre - tentoraz spoločné pre všetky tri modely. Tie ukazujú, že najlacnejší iPhone XR rozhodne nemožno v porovnaní s OLED iPhonmi XS pokladať za chudobného príbuzného. Všetky tri majú totiž nový výkonnejší procesor s označením Apple A12 Bionic. Ide o prvý procesor vyrobený 7nm technológiou. Vďaka nemu sa spresnila funkcia rozpoznávania tvárí a telefóny sú reálne rýchlejšie - aplikácie by sa mali spúšťať až o tretinu rýchlejšie v porovnaní s predchodcom.

Strojové učenie je vec, na ktorú sa Apple mimoriadne spolieha, malo by fungovať v reálnom čase a vďaka nemu sa na kvalitatívne inú úroveň posúvajú hry a aplikácie s rozšírenou realitou. Vývojári ich ukázali niekoľko, vyzerajú naozaj zaujímavo. Všetky tri modely majú bezdrôtové nabíjanie a rovnakú prednú „selfie“ kameru s rozlíšením 7 Mpix a so svetelnosťou f/2,2. Pri všetkých sa oproti predošlým modelom aj pri zvýšení výkonu podarilo zlepšiť výdrž - v porovnaní s iPhonom 8 Plus, ktorý v tomto smere patrí k špičkovým modelom, sa zvýšila o 30 až 90 minút.

Praktickým vylepšením modelov XS, na ktorého funkčnosť si však u nás musíme po­čkať, je DualSim, teda možnosť využívať v telefóne zároveň dve čísla. Pre Čínu bude nový iPhone XS k dispozícii naozaj s dvomi fyzickými SIM kartami, inde pôjde o kombináciu klasickej SIM karty a elektronickej eSIM - tú však musia podporovať aj lokálni operátori, čo zatiaľ u nás neplatí.

Vylepšené Apple Watch

Aké sú? V prvom rade interaktívnejšie, komunikatívnejšie a technologicky vyspelejšie. Oproti predošlému modelu majú o 35, respektíve 32 percent väčší displej - v závislosti od verzie. Nová je grafika a niektoré grafické efekty a pozadia, samozrejme, displej si možno dokonale individualizovať a prispôsobiť.

Pribudli nové náramky a dizajnové motívy. Jednoduchšie komunikujú so Siri a jednoduchšie sa cez ne volá - majú totiž o 50 percent hlasnejší reproduktor, ktorý je navyše na opačnej strane hodiniek ako mikrofón - pre echo. 

K výrazným vylepšeniam patrí meranie tepu na pozadí (vedia ho vyhodnotiť a upozornia vás nielen vtedy, ak je príliš zvýšený, ale aj, naopak, veľmi pomalý). Úplnou novinkou, ktorá nás naozaj prekvapila, je praktická zdravotná funkcia - nové Apple Watch vám dokážu spraviť elektrokardiogram (EKG) - môžete si ho z nich dokonca vytlačiť.

Vďaka vyspelejšej elektronike, citlivejším senzorom a pokročilým algoritmom, analyzujúcim napríklad zrýchlenie a pohyb rúk v reálnom čase, dokážu zistiť, že ich nositeľ spadol - a odhadnúť, aký vážny je pád. V tomto prípade sú schopné, ak do určitého času nezareaguje, automaticky vyslať SOS správu aj s GPS lokalizačnými súradnicami.

Čo, kedy a za koľko

Pokiaľ ide o dostupnosť, nové iPhony XS by sa u nás mali objaviť do konca septembra. Cena sa pri modeli XS bude v závislosti od verzie pohybovať približne od 1 169 do 1 579 eur, pri modeli XS Max to bude od 1 279 do 1 689 eur. Lacnejší model XR príde zrejme až v druhej polovici októbra, ceny by sa mali pohybovať zhruba od 879 do 1 049 eur. Hodinky Apple Watch Series 4 budú stáť buď 439, respektíve 469 eur - v závislosti od veľkosti. Na trh by mali prísť už o pár dní. Ako je to s novým operačným systémom iOS 12? V čase, keď čítate tento článok, by už mal byť dostupný na bezplatné stiahnutie.