Tip na článok
Register prevádzkových záznamov by mal prispieť k sprehľadneniu  histórie auta, najmä počtu najazdených kilometrov.

Stáčať kilometre v autobazároch už nebude také jednoduché

Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke s účinnosťou od 20. mája zavádza register prevádzkových záznamov vozidiel, do ktorého sa bude zaznamenávať história auta, vrátane počtu najazdených kilometrov.

Predaj automobilov so stočenými kilometrami by sa mal sťažiť. Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke s účinnosťou od 20. mája zavádza register prevádzkových záznamov vozidiel, do ktorého sa bude zaznamenávať hodnota počítadla celkovej prejdenej vzdialenosti vozidla (odometer) v rôznych situáciách až do jeho vyradenia z evidencie. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) chce tak obmedziť neoprávnené zásahy a manipuláciu s odometrom, teda s najazdenými kilometrami.

Do registra budú musieť povinne posielať informácie o stave odometrov viaceré inštitúcie, ktoré s vozidlami prídu do styku, napríklad stanice technickej kontroly, pracoviská kontroly originality, polícia, autoservisy, autobazáre, lízingové spoločnosti či poisťovne.

V dlhodobom horizonte by sa mali takéto databázy prepájať aj na celoeurópskej úrovni, čím by sa zamedzilo cezhraničnému dovozu áut, ktoré majú stočené kilometre už z krajiny pôvodu a pri predaji do zahraničia sa tak stráca ich história.

VIDEO Plus 7 Dní