Tip na článok
Skygofree je schopný napríklad vytvárať fotografie a natáčať videá, zachytávať telefónne záznamy, SMS správy, určovať polohu tzv. geolokáciu, kradnúť záznamy udalostí z kalendárov a mnoho ďalších vecí.

Supernebezpečný „vírus“ sa zameriava na Android: Malvér Skygofree je zlým snom všetkých paranoikov

Možno ho detekovať len veľmi ťažko, okrem iného dokáže aktivovať nahrávanie hovorov, keď sa napadnuté zariadenie nachádza vo vopred definovanej lokalite a „kradne“ aj správy z WhatsApp.

Všetci, ktorí si na notebookoch a tabletoch prelepujú predné kamery, z mobilu vyberajú batérie a fungujú hlavne na Linuxe, aby ich nieto nemohol potajomky sledovať, nahrávať, lokalizovať a fotografovať, sa môžu tešiť. Existuje totiž malvér, ktorý to všetko zvláda sám, naraz, veľmi ťažko ho možno detegovať a šíri sa volne prostredníctvom webu tak, že skutočne môže napadnúť aj zariadenia obyčajných ľudí, ktorí pre určité skupiny nie sú „cieľovými osobami“.

Nové funkcie Volá sa Skygofree a „vie“ veci, s akými sa doteraz bezpečnostní odborníci prakticky nestretli. Napríklad aktivuje nahrávanie hovorov, keď sa zariadenie nachádza vo vopred definovanej lokalite. Tento špionážny malvér – spyware – sa šíri cez webové stránky, ktoré imitujú oficiálne weby mobilných operátorov. Logicky sa teda zameriava predovšetkým na Android, no vyzerá to tak, že dokáže napadnúť aj zariadenia s Windows.

Skygofree používa proti špeciálnej funkcii Androidu na vypnutie nečinných aplikácií mechanizmus s falošnými notifikáciami o aktualizácii, a tak ostáva aktívny aj po automatickom vypnutí obrazovky.
Skygofree používa proti špeciálnej funkcii Androidu na vypnutie nečinných aplikácií mechanizmus s falošnými notifikáciami o aktualizácii, a tak ostáva aktívny aj po automatickom vypnutí obrazovky.
Securitylist.com

Skygofree od svojej prvej verzie v roku 2014 prešiel významným vývojom, v súčasnosti je schopný odpočúvať všetky konverzácie a šumy v okolí zariadenia v momente, keď sa ocitne na špecifickom mieste (odpočúvanie založené na polohe). Ide o funkciu, ktorá sa doteraz bežne voľne nevyskytovala.

Jeho ďalšou unikátnou funkciou je využívanie tzv. služieb dostupnosti (Accessibility Services) na nelegálne získanie obsahu z WhatsApp konverzácií, ako aj schopnosť pripojiť napadnuté zariadenie do wi-fi siete kontrolovanej útočníkmi.

Všetko v jednom Tento špionážny mobilný malvér je tiež schopný vytvárať fotografie a natáčať videá, zachytávať telefónne záznamy, SMS správy, určovať polohu tzv. geolokáciu, kradnúť záznamy udalostí z kalendárov či cenné informácie pracovného alebo obchodného charakteru uložené v pamäti zariadenia. Skygofree používa proti špeciálnej funkcii Androidu na vypnutie nečinných aplikácií mechanizmus s falošnými notifikáciami o aktualizácii, a tak ostáva aktívny aj po automatickom vypnutí obrazovky.

Jeho autorom je pravdepodobne technologická spoločnosť pochádzajúca z Talianska, ktorá ponúka riešenia určené na sledovanie.

VIDEO Plus 7 Dní