Tip na článok
Niektorí analytici si myslia, že nad automobilkou Tesla sa pomaly zbiehajú mraky.

Už to začína byť nuda: Tesla je aj v ďalšom kvartáli v rekordnej strate

Elon Musk napriek tomu očakáva, že firma už nebude musieť získavať peniaze na kapitálových trhoch. A z hľadiska klesajúcej dôvery investorov by to asi ani nebolo jednoduché.

Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla za prvý kvartál vykázal rekordnú čistú stratu 709,6 milióna dolárov, v druhom kvartáli sa mu však vlastný nelichotivý rekord podarilo opäť prekonať. Automobilka zaznamenala rekordnú čistú stratu 717,5 milióna dolárov.

Príliš to neprekvapuje. Pravda je, že Tesla je takmer sústavne stratová - už od roku 2010. Z 37 účtovných štvrťrokov zaznamenala zisk len vo dvoch (marec 2013 a september 2016) - v oboch len minimálny. Navyše, až na malé výnimky, sa jej strata od roku 2014 výrazne prehlbuje. A pokiaľ ide o účtovné roky, Tesla je v strate nepretržite od svojho vzniku, teda už od roku 2007.

Elon Musk ale napriek toomu predpokladá, že firma nebude musieť opäť získavať peniaze na kapitálových trhoch a bude "sa v podstate financovať sama”.

V praxi sa to však podarí len ťažko a navyše klesá dôvera investorov, takže niektorí odborníci už dlhší čas hovoria o tom, že automobilka sa potýka s existenčnými problémami. My sme na tento fakt upozorňovali už minulý rok v novembri:

Pozitívne je aspoň to, že sa postupne predsa len rozbieha výroba kľúčového Modelu 3. Počas minulého roka Tesla vyprodukovala z tohto auta len 2 425 kusov, pričom jej generálny riaditeľ Elon Musk vlani v lete, keď sa produkcia vozidla Model 3 začala, sľuboval výrobu na úrovni 20 tisíc týchto áut mesačne.

Model 3 má byť prvým dostupným a masovo predávaným elektromobilom Tesly. Nábeh jeho výroby je však stále problematický.
Model 3 má byť prvým dostupným a masovo predávaným elektromobilom Tesly. Nábeh jeho výroby je však stále problematický.
Tesla

Potom sa predsavzatia zmenili v priebehu prvého štvrťroka chcela vyrábať 10 tisíc áut tohto modelu mesačne a v závere druhého štvrťroka 20 tisíc. Napokon sa v júni dopracovala k 5-tisíc autám mesačne a v auguste by ich chcela vyrábať 6-tisíc. Produkciu áut Model 3 na úrovni 10 tisíc týždenne dosiahne vraj ”niekedy na budúci rok".

 

VIDEO Plus 7 Dní