Len nedávno sme písali o tom, že obchodná vojna môže byť drsná, ak americký prezident uvalí na dovoz áut z Európy 20 až 25-percentné clo. Teraz sa v tejto súvislosti objavili ďalšie informácie - Donald Trump chce vytlačiť z amerického trhu hlavné nemecké automobilky, ktoré tam v kategórii luxusných áut absolútne dominujú.

Tieto vyjadrenia sa odrazili aj na vývoji akcií výrobcov áut. Cena akcií BMW krátko nato klesla o 0,5 %, cena akcií Daimleru o 1 % a Volkswagenu o 1,6 %.

Podľa článku v nemeckom týždenníku Wirtschaftswoche, ktorý sa odvolal na viacero európskych a amerických diplomatov, konkrétne však nikoho necitoval, dal Trump počas aprílového stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom najavo, že chce nemecké automobilky z amerického trhu vytlačiť. Podľa agentúry Reuters sa francúzska strana k informáciám odmietla vyjadriť a vyjadrenie neposkytlo ani americké veľvyslanectvo v Berlíne.

Americké ministerstvo obchodu začalo koncom minulého týždňa preverovať, či dovoz áut a autokomponentov neohrozuje národnú bezpečnosť USA. Rovnaké dôvody stáli aj za rozhodnutím Washingtonu zaviesť dovozné clá na oceľ a hliník. V prípade dovozu áut uvažuje Trump nad clami okolo 20 až 25 %.

Prípadné 25-% clo by bolo tvrdou ranou pre nemecké automobilky, ktoré kontrolujú až 90 % amerického trhu s prémiovými značkami a sú najväčšími vývozcami z Európskej únie do USA.

Trump zaútočil na nemecké automobilky už aj predtým, práve pre ich vysoký dovoz. Začiatkom minulého roka v rozhovore pre nemecký denník Bild uviedol, že plánuje na dovoz nemeckých áut uvaliť 35-% clo. Poukázal na príliš vysoký dovoz áut do USA a obchodný vzťah Spojených štátov a Nemecka označil za jednosmernú ulicu do USA. Dovoz osobných áut z USA do EÚ dosiahol v minulom roku hodnotu 6,2 miliardy eur. Naopak, z Európskej únie sa do Spojených štátov vyviezli autá až za 37 miliárd eur.