Sociálne siete sú pre mnohých z nás nevyčerpateľným zdrojom rozptýlenia. Pre vedcov sa však stávajú potenciálnym prameňom nových objavov.

Na vlastnej koži to zistila biologička Ana Sofia Reboleirová z Dánskeho prírodovedného múzea v Kodani. Počas prezerania príspevkov na sociálnej sieti Twitter narazila na zvláštnu fotografiu zverejnenú biológom Derekom Hennenom z univerzity Virginia Tech. Zachytávala americkú mnohonôžku, na ktorej si Reboleirovej trénovaný zrak všimol niekoľko zdanlivo nenápadných drobných bodiek.

Medzi miliónmi preparátov

„Na povrchu mnohonôžky ma upútalo niečo, čo vyzeralo ako huba,“hovorí dánska vedkyňa. „Huby tohto typu sa na amerických mnohonôžkach doposiaľ nepodarilo objaviť. A tak som oslovila kolegu a ukázala mu zábery. Následne sme sa vybrali do depozitárov múzea a porovnávali.“

VŠIMLA SI JU Mnohonôžka postihnutá novoobjaveným druhom parazitickej huby.
VŠIMLA SI JU Mnohonôžka postihnutá novoobjaveným druhom parazitickej huby.
Zdroj: DEREK HENNEN

Depozitáre Národného prírodovedného múzea v Kodani sú mimoriadne bohaté, obsahujú milióny preparátov hmyzu a ďalších drobných bezstavovcov. Námaha sa oplatila. Reboleirová s kolegom Henrikom Enghoffom našli dva doposiaľ prehliadané preparáty amerických mnohonôžok, na ktorých povrchu identifikovala tú istú hubu, akú videla predtým na Twitteri. Podrobnejší pohľad navyše ukázal, že ide o druh pre vedu doposiaľ neznámy. Dánska biologička ho pomenovala na počesť sociálnej siete Troglomyces twitteri.

ANA SOFIA REBOLEIROVÁ Počas korony vedkyňa vypátrala nový druh na Twitteri.
ANA SOFIA REBOLEIROVÁ Počas korony vedkyňa vypátrala nový druh na Twitteri.
Zdroj: INTERNET

Výzva pre kolegov

„Pokiaľ viem, je to prvý raz, čo sa na Twitteri podarilo objaviť nový druh,“hovorí Ana Reboleirová. „Ukazuje to, že sociálne siete majú veľký význam pre výskum a týmto spôsobom môžu viesť k novým objavom. Dúfam, že to motivuje profesionálnych aj amatérskych výskumníkov, aby svoje dáta častejšie zverejňovali na sociálnych sieťach.“ Podľa dánskej biologičky sa taký prístup počas súčasnej koronakrízy, keď mnohí výskumníci nemôžu chodiť do terénu alebo do svojich laboratórií, ukazuje ako obzvlášť praktický.

ZAUJÍMAVÁ VLASTNOSŤ Parazitická huba obľubuje rozmnožovacie orgány mnohonôžok.
ZAUJÍMAVÁ VLASTNOSŤ Parazitická huba obľubuje rozmnožovacie orgány mnohonôžok.
Zdroj: PROFIMEDIA.SK

Obľubuje genitálie

Novoobjavený druh patrí do málo preskúmanej skupiny La­boulbeniales, čo sú parazitické huby, ktoré obľubujú pavúky, hmyz a mnohonôžky. Poznáme asi len 30 druhov, ktoré napádajú mnohonôžky, a väčšinu z nich sa podarilo objaviť až po roku 2014. Reboleirová predpokladá, že veľký počet ešte len čaká na objavenie.

TROGLOMYCES TWITTERI Novoobjavený parazit pod mikroskopom. 
FOTO
TROGLOMYCES TWITTERI Novoobjavený parazit pod mikroskopom. FOTO
Zdroj: NEWS.KU.DK

Troglomyces twitteri vytvára útvary na prvý pohľad podobné drobným larvám. Parazituje na povrchu tela, pričom obľubuje predovšetkým oblasť rozmnožovacích orgánov. V článku publikovanom vo vedeckom časopise MycoKeys Reboleirová s kolegami opisujú, že táto huba účinne „prepichuje“ pancier mnohonôžky, pričom až polovica z nej zostáva zahĺbená pod povrchom.