Pamätáte sa ešte na skvelú bondovku z roku 1964 Goldfinger? Sean Connery, alias agent 007, sa v nej preháňal v špeciálne upravenom „špiónskom“ automobile Aston Martin DB5, ktorý v šesťdesiatych rockoch vyrábala automobilka v britskom Newport Pagnell. Práve odtiaľ už na budúci rok vyjde limitovaná edícia úplne rovnakých vozidiel so všetkými vychytávkami, ktorými James Bond disponoval. Ako uvádza CNN, nebudú v ňom chýbať výsuvné guľomety, dômyselne ukryté pri predných smerových svetlách, baranidlá vpredu aj vzadu, zariadenie na vytváranie dymovej clony, dýzy, z ktorých vyteká olej, aby sťažil jazdu prenasledovateľom, nepriestrelný štít, niekoľko otočných poznávacích značiek, tajné schránky na zbrane a možno aj vystreľovacie sedadlo.

Vyšperkovanejší než z filmu

Hoci rep­liku jedného z najslávnejších vozidiel v histórii filmu policajti na cesty nepustia, aj tak výrobcovia väčšinu špiónskych pomôcok vytvorili len naoko. Guľomety budú atrapy, namiesto oleja sa zo zadných dýz bude pod kolesá „prenasledovateľov“ liať čierna tekutina, ani vystreľovacie sedadlo pasažierov nikam nevystrelí. Namiesto toho vás podľa výrobcov po stlačení príslušného tlačidla čaká niekoľko prekvapení. Predovšetkým ide o pocit, spomienku, vytvorenie dojmu, že ste sa ocitli v dokonalej imitácii interiéru automobilu, v ktorom James Bond naháňal zlosynov. V istom smere však bude staronové DB5 vyšperkovanejšie než to zo šesťdesiatych rokov, pod ktoré sa svojho času podpísal držiteľ dvoch cien Academy Award, expert na špeciálne efekty John Stears.

„Vytvorenie týchto vozidiel predstavovalo ešte väčšiu výzvu, než robiť autá pre film, pretože tam boli na snímanie záberov použité rôzne autá alebo ich časti,“ tvrdia predstavitelia Aston Martin. „Jednotlivé zábery boli potom zostrihané tak, aby vytvorili dojem jedného vozidla. V nových replikách musia byť všetky zariadenia vyrobené tak, aby fungovali v jednom automobile.“

Práce na replike: Aston Martin vyrobí len 28 legendárnych DB5.
Zdroj: Profimedia.sk

Výhodná kúpa

Britská automobilka oznámila výrobu len limitovanej série bondovských replík. Celkovo by ich malo z továrne v Newport Pagnell vyjsť dvadsaťosem. Z nepredajných kusov si jeden ponechá Aston Martin, druhý poputuje do spoločnosti EON Productions, ktorá produkuje filmy s Jamesom Bondom a podieľala sa na vývoji originálneho vozidla, ďalší bude vydražený v charitatívnej aukcii. Ostatných dvadsaťpäť áut bude na budúci rok určených pre zákazníkov. Ale len tých naozaj bohatých. Zatiaľ známa cena je totiž až 2,75 milióna libier, podľa súčasného kurzu teda 3 115 000 eur. Áno, je to úctyhodná suma, ale stále relatívne výhodná. CNN uvádza, že v roku 2010 istý nadšenec kúpil originálne vozidlo z bondovky za viac než štyri milióny eur! Posledné kompletné vozidlo použité vo filme ukradli ešte v roku 1997 a jeho osud je dodnes neznámy.