Takzvaná "Artificial Intelligence", alebo AI, čoraz viac preniká do našich životov. Pre časť spoločnosti predstavuje hrôzostrašnú budúcnosť v podobe humanoidných robotov, ktoré raz prevezmú vládu nad svetom. Pre triezvejších sa stáva nielen zdrojom zábavy, skvelým pomocníkom pri každodenných činnostiach, ale aj nádejou pre návrat do spoločnosti. Na tej najvyššej úrovni vytvára akúsi koexistenciu s ľudským mozgom, vďaka čomu nevidomí znovu vidia, hluchí počujú, paralyzovaní sa začnú hýbať a komunikovať so svetom.

Nekonečné možnosti

AI využívajú vedecké tímy, kozmonauti, lekári, dopravcovia, preniká do osobných počítačov i múdrych telefónov. Nie je novinkou, že smartfóny už dávno neslúžia len na telefonovanie. Práve vďaka moderným technológiám a AI dokážu prekladať cudzojazyčné texty, identifikovať interpretov neznámych skladieb, zistiť názvy rastlín, či jedál, skenovať obaly kníh a poskytnúť užívateľom všetky dostupné informácie o nich. Počúvajú nás, čítajú a píšu za nás, dokonca sa s nimi dá "pokecať".

Denne v nich pribúda množstvo aplikácií, z ktorých však niektoré zostávajú mimo zorného uhla väčšinovej spoločnosti. Ich význam si uvedomíme, až keď nás, či našich blízkych dostane zdravotné postihnutie do izolácie, vylúči zo society. Takou je napríklad Google Lookout, určená pre nevidiacich a slabozrakých. Je síce zatiaľ v plienkach, v angličtine a temer výhradne v telefónoch amerického technologického giganta, je však len otázkou času, kedy prenikne aj do našich končín v lokalizovaných verziách.

Vidí za vás: Lookout identifikuje objekty okolo nevidiacich a slabozrakých, určí ich polohu, číta etikety, nápisy, asistuje pri nákupoch, dokonca i varení...
Vidí za vás: Lookout identifikuje objekty okolo nevidiacich a slabozrakých, určí ich polohu, číta etikety, nápisy, asistuje pri nákupoch, dokonca i varení...
Zdroj: internet

Čo dokáže Lookout?

Pomocou kamery v smartfóne pomáha nevidiacim zorientovať sa v priestore, hlasovo identifikuje okolité objekty, určuje ich polohu a vzdialenosť, nasmeruje užívateľov na ulici, upozorní na prekážky v miestnostiach, asistuje pri nákupoch, číta nápisy na informačných tabuliach, či etiketách výrobkov, skenuje čiarové kódy, dokonca rozoznáva peniaze a ich hodnotu.

Stačí si telefón zavesiť na krk, stlačiť príslušnú ikonku a asistent informuje užívateľa o všetkom, čo "vidí" okolo neho. Výrobcovia upozorňujú, že ich aplikácia stále nie je dokonalá a práve preto má aj funkciu strojového učenia. Čím viac užívateľov ju využíva, tým viac sa zdokonaľuje a rozširuje svoje možnosti.

Google lookout nie je na trhu ojedinelá. Už v roku 2017 prišiel s veľmi podobnou aplikáciou Microsoft - Seeing AI, ďalšia spoločnosť zase pomocou špeciálnej technológie umožňuje nevidiacim rozoznať tvar objektov na obrazovke telefónu.

Ďalšie informácie o zaujímavostiach a novinkách na poli AI vám prinášame v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.