Namiesto sivého betónu

Mnohí architekti si uvedomili, že najväčšie betónové plochy v mestách predstavujú komunikácie a mimoúrovňové križovatky. Po príklad nemusíme chodiť ďaleko. Na pripravovanom obchvate Prešova, teda približne na 8-kilometrovom diaľničnom úseku D1 Prešov-západ - Prešov-juh, budú dve veľké mimoúrovňové križovatky. Tie majú vo vetvách spolu 11,3 kilometra, čo je viac, ako je dĺžka celého úseku.

Takýchto križovatiek, mostov a rôznych nadjazdov sú vo veľkých metropolách stovky. A všetky sú z betónu a asfaltu, ktorý sa dokáže v lete extrémne rozhorúčiť.

Ak ich však pokryjete zeleňou, nielenže vytvárajú príjemnejšiu atmosféru, zároveň znižujú celkovú hlučnosť a fungujú ako prírodné čističky vzduchu - filtrujú prach, výfukové plyny a podobne. A v mestách zvlhčujú ovzdušie, čo je mimoriadne žiaduce.

Ak sú priamo na domoch, v lete ich pomáhajú ochladzovať, v zime v nich zadržiavajú teplo.

Ekoprínos

Prínos môžeme ilustrovať aj na konkrétnom projekte. V čínskom meste Nanking chce dizajnérske štúdio Stefano Boeri Architetti postaviť dva vežiaky, ktorých steny budú kompletne pokrývať vertikálne záhrady. Konkrétne na ne inštalujú 600 vysokých stromov, 500 stredných a 2 500 krov a rastlín. Tie by mali podľa prepočtov pohltiť ročne 25 ton oxidu uhličitého a denne vyprodukovať 60 kilogramov kyslíka.

Vyžadujú si minimálnu údržbu, stačí ich občas prestrihať a odstrániť odumreté časti. Vertikálna záhrada sa upevňuje na konštrukciu, ktorou je vyživovaná. V závislosti od toho, či je samostatne stojaca, alebo ide napríklad o múr obytného domu, musí byť primerane izolovaná.

Od toho závisí aj jej cena. Štvorcový meter môže stáť niekoľko desiatok eur, no jeho cena sa v niektorých prípadoch môže vyšplhať až na niekoľko stoviek. U nás by sa „uživili“ aj v skromnejšom stvárnení v okolí ciest, ako ukazujú fotografie ich inštalácie spoločnosťou Verde Vertical v Mexiku.