Rovné línie alebo krivky? Odsadený displej alebo integrovaný v prístrojovom paneli? Kreatívny proces navrhovania štúdie automobilu – dizajnové cvičenie, vytvárajúce kontúry pre budúci vývoj, prináša stovky otázok a vyžaduje dlhé hodiny skicovania a stovky obrázkov. Celkovo šesť mesiacov práce sa dá rozdeliť na tri etapy na príklade štúdie Cupra Formentor:

1. etapa: Premena nápadov na obrázky:„Automobil, ktorý chcete pohladiť.“ To je vízia, z ktorej vychádzal Alberto Torrecillas, dizajnér exteriéru Formentoru, keď začal s úvodnými skicami. „Práca na dizajne štúdie nám dáva väčšiu kreatívnu slobodu. Ako prvé dávame naše idey na papier. Niektorí dizajnéri uprednostňujú od začiatku kreslenie na grafickom tablete, no ja preferujem voľné kreslenie rukou na papier a rozličné návrhy.“

Takto vyzerá Formentor v plnej paráde.
Takto vyzerá Formentor v plnej paráde.
Zdroj: Cupra

Medzitým interiérový tím Color & Trim začne pracovať na výbere materiálov a farieb. Navrhujú sa farby karosérie a interiéru a vyberajú materiály na poťahy sedadiel, čalúnenie dverí a stropu, ako aj dekoračné obklady.

2. etapa: 3D grafika a virtuálna realita:  Keď je dizajn navrhnutý, je čas ho oživiť a vtedy prichádzajú k slovu najmodernejšie technológie. Dizajnéri CAD (Computer Aided Design) pretransformujú kresby na 3D grafiky aby bolo možné začať modelovať presné tvary vozidla a pridať všetky prvky a funkcie. V tejto fáze sa robí aj verifikácia, aby sa zabezpečilo, že sú splnené všetky nevyhnutné technické požiadavky vozidla.

Tri etapy vývoja Formentoru názorne ukazuje aj krátke video:

Vďaka virtuálnej realite je možné vidieť automobil v reálnej premávke. „Pri dvojrozmernom zobrazení dokážeme overiť 75 % dizajnu, no pri zobrazení 3D je to až 100 %,“ objasnil jej zmysel Manel Garcés, vedúci oddelenia vizualizácie.

Tento proces sa týka rovnako exteriéru ako aj interiéru vozidla. V uplynulých rokoch došlo k radikálnym zmenám pri navrhovaní interiéru. „Kedysi sme navrhli najprv celý interiér a na konci rozhodli, kde umiestnime rádio a tlačidlá... Teraz začíname umiestnením obrazovky infotainmentu a jej vyhotovenia a až potom sa venujeme ostatným prvkom,“ vysvetlil Jaume Sala, zodpovedný za dizajn interiéru.

Návrh interiéru a materiálov.
Návrh interiéru a materiálov.
Zdroj: Cupra

Prioritou je zjednodušenie ovládania a vytvorenie maximálneho množstva informácií, ktoré budú dostupné v záverečných krokoch. V prípade štúdie CUPRA Formentor to predstavovalo dva roky testovania a simulátore a vyše 3.000 ikon pre definovanie digitálneho združeného prístroja na obrazovke s uhlopriečkou 25,4 cm (10 palcov).

3. etapa: Hlinený model - Tím modelárov použije 700 špeciálnej modelárskej hliny na vytvorenie modelu CUPRA Formentor v skutočnej veľkosti, ktorý sa dá vidieť a chytiť zvonka i znútra. „Počas procesu návrhu štúdie dizajnéri robia kontinuálne zmeny a my ich môžeme zapracovať. Syntetická modelárska hlina nám umožňuje priebežne robiť zmeny a keď je model hotový, nikto by nepovedal, že je to hlinená socha a nie auto,“ hovorí Carlos Arcos, zodpovedný za modelovanie exteriéru.

Štúdia Cupra Formentor v číslach:

-        500 skíc

-        100 obrázkov

-        700 kilogramov hliny na každý model

-        1.800 ikon na obrazovke a 1.300 na prístrojovom paneli

-        1 kilometer vlákna

-        Vyše 50 farebných testov