NASA  vydala oficiálne vyhlásenie, v ktorom potvrdila, že slávnemu lovcovi planét sa minuli aj posledné zbytky paliva, takže ho nedokáže orientovať a ani preniesť z neho dáta na Zem. To znamená, že vesmírne observatórium je pre nás nenávratne stratené.

Keplerov ďalekohľad objavil vyše 2600 exoplanét, ďalšie sú ešte nepotvrdené.
Keplerov ďalekohľad objavil vyše 2600 exoplanét, ďalšie sú ešte nepotvrdené.
Zdroj: NASA

Teleskop bol pomenovaný po nemeckom matematikovi, astronómovi a astrológovi Johannesovi Keplerovi, ktorý sa preslávil najmä formulovaním zákonov o obehu nebeských telies v slnečnej sústave, no privyrábal si aj ako renomovaný astrológ.

Keplerov teleskop sa stal najúspešnejším objaviteľom planét mimo našej slnečnej sústavy. Podarilo sa mu ich objaviť vyše 2 600, k tomu však treba prirátať ešte vyše 2 200, ktoré čakajú na ďalšie merania, aby potvrdili ich existenciu. A čo je najdôležitejšie - podarilo sa mu nájsť 30 exoplanét podobných Zemi, ktoré sa nachádzajú v zóne života.

 Vyhlásenie NASA neprišlo ako blesk z čistého neba. O tom, že ďalekohľadu dochádza palivo, sme písali už koncom augusta, vtedy však nikto nevedel, koľko mu ho zostáva naozaj. Napokon sa ho podarilo udržať v chode ešte dva mesiace.  

V roku 2013 obavil Kepler exoplanétu Kepler-186f, prvú veľkosťou Zemi podobnú planétu v zóne života.
V roku 2013 obavil Kepler exoplanétu Kepler-186f, prvú veľkosťou Zemi podobnú planétu v zóne života.
Zdroj: NASA/Ames/JPL-Caltech/T. Pyle

K poslednej väčšej aktivite ho prebudili začiatkom augusta s cieľom nasmerovať ho tak, aby bolo možné stiahnuť dáta z posledného pozorovania, označeného ako Campaign 18. Deviateho augusta NASA oznámila, že manéver sa podaril a dáta sa úspešne odoslali na Zem.

O špičkový nástroj na pozorovanie exoplanét neprídeme úplne. Chystá sa totiž niekoľko veľkých a drahých projektov. Jeden z ich cieľov je práve pátranie po mimozemskom živote a miestach, kde by sa mohol vyskytovať. Umožnia nám objaviť nové vzdialené planéty a dovidieť tam, kam to doteraz nebolo možné.

Keplerov teleskop v číslach.
Keplerov teleskop v číslach.
Zdroj: NASA


Jedným z nich je nové vesmírne observatórium TESS, teda Transiting Exoplanet Survey Satellite. Práve ono sa považuje za priameho pokračovateľa Keplerovho vesmírneho teleskopu. TESS, ktorý stál približne štvrť miliardy dolárov, vyrazil na svoju misiu v polovici apríla tohto roku a je už na obežnej dráhe, by ho mal viac než plnohodnotne nahradiť. Jeho misia by mala trvať minimálne dva roky.

Nástupcom Keplera je teleskop TESS - už má na konte prvé dve objavené exoplanéty.
Nástupcom Keplera je teleskop TESS - už má na konte prvé dve objavené exoplanéty.
Zdroj: NASA

V rovnakom čase mala podľa plánov z roku 2007 vypustiť svojho lovca exoplanét aj európska agentúra ESA. Bude sa volať PLATO, teda PLAnetary Transits and Oscillations of Stars. V priebehu rokov do jeho vývoja a prípravy zasiahli rozpočtové škrty, takže do vesmíru sa zrejme na svoju minimálne 4-ročnú misiu dostane až v roku 2026.

Určite ho teda predbehne jeden z najdôležitejších nástrojov na výskum vesmíru - vesmírny teleskop Jamesa Webba s cenou šplhajúcou sa k deviatim miliardám dolárov. Ten má pre zmenu nahradiť legendárny Hubblov teleskop.