Audi e-tron je prvý čisto elektrický sériový model značky so štyrmi kruhmi. Má dĺžku 4 901 milimetrov, šírku 1 935 milimetrov , výšku 1 616 milimetrov, rázvor 2 928 milimetrov a objem batožinového priestoru je 660 litrov.

Dva elektromotory majú kombinovaný výkon do 300 kW (v prepočte 408 k) a maximálny krútiaci moment 664 Nm. Keďže ten je vďaka elektromotorom k dispozícii prakticky okamžite,  auto má vynikajúcu akceleráciu - šprint z 0 na 100 km/h zvláda e-tron za 5,7 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na 200 km/h.

Nové elektrické Audi e-tron - interiér.
Nové elektrické Audi e-tron - interiér.
Zdroj: Audi

O nadštandardnú trakciu sa stará nová generácia systému quattro. Pre dosiahnutie najvyššej účinnosti elektrické SUV väčšinou využíva na pohon zadný elektromotor. Keď vodič požaduje vyšší výkon, ako je motor schopný dodať, elektrický pohon všetkých kolies prenesie väčší krútiaci moment na predné kolesá. K tomu dochádza aj prediktívne, ešte skôr, ako dôjde na šmykľavom povrchu alebo pri rýchlej jazde v zákrutách k prešmykovaniu kolies alebo auto začne byť nedotáčavé alebo pretáčavé.

Sústava batérie je optimálne prispôsobená rozmerom Audi e-tron a má tvar širokého a plochého bloku pod kabínou posádky medzi nápravami. Vďaka tomu je ťažisko elektrického SUV v podobnej výške ako pri limuzíne so spaľovacím motorom. Rozloženie hmotnosti na nápravy je približne v pomere 50:50 percent.

Pomocou systému Audi drive select môže vodič meniť charakteristiku Audi e-tron podľa jazdnej situácie, stavu cesty alebo osobných potrieb v siedmich profiloch. Systém ovplyvňuje aj sériové pneumatické pruženie s adaptívnymi tlmičmi. Podľa rýchlosti jazdy a nastaveného profilu sa pneumatické pruženie individuálne prispôsobuje cestným podmienkam a mení svetlú výšku vozidla v rozpätí do 76 milimetrov.

Batérie nemajú vplyv na objem kufra, ten je 660 litrov.
Batérie nemajú vplyv na objem kufra, ten je 660 litrov.
Zdroj: Audi

S úplne nabitou batériou, ktorá má kapacitu do 95 kWh, má Audi e-tron dojazd vyše 400 kilometrov podľa skúšobného cyklu WLTP.

Nápadným prvkom koncepcie sú voliteľné virtuálne spätné zrkadlá. V ich držiakoch sú integrované malé kamery, ktorých obrazy sa zobrazujú na displejoch OLED s vysokým kontrastom v kabíne.

Celý kokpit je orientovaný na vodiča, obidva veľké displeje MMI touch response sú natočené k nemu. Nahrádzajú takmer všetky konvenčné spínače a ovládače.  Alternatívne sa mnohé funkcie dajú ovládať hlasovým ovládaním prirodzenou rečou.

Batériu možno nabíjať na rýchlonabíjacích staniciach na jednosmerný prúd (DC) s výkonom do 150 kW – mimochodom ako prvý sériový automobil.
Batériu možno nabíjať na rýchlonabíjacích staniciach na jednosmerný prúd (DC) s výkonom do 150 kW – mimochodom ako prvý sériový automobil.
Zdroj: Audi

Audi e-tron sa vyrába v závode Brusel. Prvé dodávky európskym zákazníkom sú plánované na koniec roka 2018. V Nemecku je základná cena elektrického SUV 79 900 EUR (s 19 % DPH).