Volkswagen predstaví na veľtrhu Caravan Salon 2018 v Düsseldorfe už o niekoľko dní svoj nový model Grand California.

Kempingový automobil California bol predstavený po prvý raz v roku 1988 na báze vtedajšieho modelu Transporter (T3) a v nových generáciách sa predáva dodnes. Už začiatkom budúceho roku k nemu pribudne väčšia Grand California, postavená na základe Crafteru. Obidva modelové rady sa budú predávať súbežne.

Grand California je naozaj obrovská, dĺžka auta je približne 6 metrov.
Zdroj: VW

Auto bude k dispozícii aj s pohonom všetkých kolies (4MOTION). Viac technických údajov, presný čas príchodu na jednotlivé trhy a predovšetkým cena budú zverejnené pri premiére automobilu 24. augusta.

Interiér je veľmi dobre presvetlený aj vďaka vyklápacím oknám na bokoch a veľkému stropnému oknu nad dvojitou posteľou v zadnej časti kabíny. Všetky okná obytnej kabíny sú vybavené roletami a aj sieťkami proti hmyzu.

Prídavné lôžko pre deti.
Zdroj: VW

K ďalšiemu sériovému vybaveniu patrí okrem kuchynskej linky a priestrannej hygienickej bunky (840 x 800 mm) aj vonkajšie osvetlenie nad bočnými posuvnými dverami. Nechýba ani sériová prípojka na vonkajšiu sprchu (s nastaviteľnou teplotou vody), elektricky vysúvaný schodík pri bočných posuvných a zaujímavosťou je , že všetky reproduktory v interiéri možno prepojiť cez bluetooth a využívať tak s mobilnými zariadeniami, nezávisle na zabudovanom infotainmente.

Súčasťou kuchynského vybavenia je okrem varnej dosky aj chladnička a mraznička.
Zdroj: VW

Auto má otočné sedadlá vodiča a spolujazdca vpredu a lavicu pre dve osoby v obytnej časti. Kuchyňa obsahuje veľký jedálenský stôl, výsuvnú 70-litrovú chladničku vrátane mrazničky, plynový varič s dvoma horákmi, drez a množstvo odkladacích schránok.

Výrazným rozdielom oproti menšiemu modelu California „T6“ je hygienická bunka. Okrem WC misy a sprchy obsahuje aj sklopné umývadlo, police na stabilné uloženie kozmetiky na sprchovanie, schránku na toaletný papier (poskytuje ochranu pred vlhkosťou), držiaky na uteráky a strešné okno na vetranie. Nádrže Grand California na čistú vody majú objem 110 litrov. Svetlá v kabíne sa zapínajú pohybovými senzormi.

Takto vyzerá zabudovaná kúpeľna, v VW jej hovoria „hygienická bunka“.
Zdroj: VW

Na želanie možno v aute mať okrem postele pre deti v zvýšenej streche aj prídavnú stropnú klimatizáciu vzadu, bočnú markízu, nosič na bicykle na zadnú časť vozidla, kempingový stolík a stoličky (ktoré sa dajú uložiť do zadných dvojkrídlových dverí). Sériové plynové kúrenie sa dá na želanie rozšíriť o plynovo-elektrické a naftovo-elektrické kúrenie a doplniť možno aj strešné solárne články, parabolickú anténu na príjem satelitnej televízie a router.