Prichádza rozlíšenie 8K

Očakáva sa, že záujem o OLED televízory sa v roku 2018 zdvojnásobí a do roku 2022 ich predaj prekoná deväť miliónov. Taktiež výrazne rastie záujem o veľké televízory s obrazovkou nad 65 palcov. Samsung na tlačovej konferencii na veľtrhu IFA 2018 oznámil spustenie predaja televízorov s rozlíšením 8K a zároveň predstavil televízor Q900R QLED 8K doplnený o technológiu umožňujúcu zvýšiť rozlíšenie na 8K s využitím umelej inteligencie (8K AI Upscaling). Tento QLED 8K televízor bude na trhu k dispozícii v troch verziách s ultraveľkou obrazovkou (65", 75" a 85") a ponúkne celý rad vylepšení súvisiacich s prechodom na rozlíšenie 8K vrátane technológií Real 8K Resolution, Q HDR 8K a Quantum Processor 8K vyvinutých pre uvedenie obrazu v kvalite 8K do reálneho života.

Na reprodukciu obrazu v kvalite 8K je Samsung Q900R vybavený technológiou Real 8K Resolution, ktorá dokáže dosiahnuť maximálny jas na úrovni 4 000 nitov, to je štandard podporovaný väčšinou filmových štúdií. Nové 8K QLED televízory radu Q900R sa k nám dostanú zrejme už na jeseň.

Televízory s rozlíšením 8K však nepredstavil len Samsung, ale na výstave sa nimi pochválil Sharp, LG a ďalší výrobcovia.

Iný prístup: Zatiaľ čo Samsung zostáva verný zobrazovacej technológii QLED, väčšina konkurentov uprednostňuje skôr OLED obrazovky.
Iný prístup: Zatiaľ čo Samsung zostáva verný zobrazovacej technológii QLED, väčšina konkurentov uprednostňuje skôr OLED obrazovky.
Zdroj: Martin Domček

Najpokročilejší detský monitor

Hi-tech detský monitor, ktorý sleduje naozaj všetko - od pohybov dieťaťa cez kvalitu jeho spánku až po podmienky v miestnosti, kde spí, sa volá Nanit. Dobrá správa je, že nejde o prototyp, ale sa už vyrába. Zlou, že zatiaľ je dostupný len v USA a Kanade, podľa výrobcu by sa mal dostať aj do Európy - a to do konca tohto roku. Čo všetko Nanit zvláda? V prvom rade je kamerou, takže spiace dieťa v postieľke môžete kedykoľvek skontrolovať, samozrejme, aj v tme, má i nočný mód, obraz je naozaj nadštandardne čistý a jasný. Kamera ju zoomovateľná, takže ak ju upevníte nad postieľku tak, ako na obrázku, môžete ju skontrolovať celú alebo si priblížiť detail dieťaťa. Súčasťou zariadenia je senzor teploty a vlhkosti, rovnako decentné ambientné nočné podsvietenie. Zariadenie vás automaticky upozorní, keď sa dieťa začne viac pohybovať alebo plakať, a to buď výstražným signálom, alebo k vám prenesie  priamo zvuk aj obraz z miestnosti, kde spí. Prístroj umožňuje obojsmernú komunikáciu, takže dieťaťu sa môžete prostredníctvom aplikácie prihovoriť prakticky odkiaľkoľvek a ovládať sa dá aj pomocou hlasového asistenta Amazon Alexa.

Okrem toho aplikácia vyhodnocuje kvalitu spánku dieťaťa, všetky údaje zo spánkovej periódy sa vám súhrnne zobrazia priamo v aplikácii. Na základe ich analýzy vám aplikácia dokonca ponúkne tipy a rady týkajúce sa starostlivosti o dieťa. K dispozícii je okrem nástenného stojana prenosný stolový, na obrázku vpravo hore.

Nanit: Do Európy by sa mal dostať ešte v tomto roku. Vpravo
hore je detail snímača, vľavo dolu detail z aplikácie pre smartfón.
Nanit: Do Európy by sa mal dostať ešte v tomto roku. Vpravo hore je detail snímača, vľavo dolu detail z aplikácie pre smartfón.
Zdroj: Martin Domček

Minifoťák kombinovaný s tlačiarňou

Vec na obrázku nielenže vyzerá minimalisticky, ale je skutočne malá. Jej rozmery sú 11,7 x 7,9 x 2 centimetre a váži len 173 gramov. Volá sa Polaroid Mint 2-in-1 Camera a na výstave IFA ju materská firma predstavila ako horúcu novinku. Aj keď je hrubá len dva centimetre, zmestil sa do nej nielen digitálny fotoaparát, ale dokonca miniatúrna tlačiareň, schopná vytlačiť fotky na fotopapier  Zero Ink s rozmerom 2 x 3 palce (5,1 x 7,6 cm). Fotoaparát má 16 Mpix snímač, dobíjateľnú li-ion batériu, s ktorou možno vytlačiť 40  fotiek, a slot pre microSD kartu s kapacitou do 256 GB. Vytlačenie jednej fotky zaberie necelú minútu.

Okrem zariadenia 2 in 1 je Mint k dispozícii aj bez foťáka, výlučne ako vrecková tlačiareň s takmer identickými rozmermi. Možno na nej tlačiť fotky z mobilu, slúži na to bluetooth. Do predaja v Európe sa dostanú pravdepodobne až na prelome rokov, ceny zatiaľ nie sú známe, v USA by však kombinácia foťáka a kamery mohla stáť okolo 100 dolárov. Obe zariadenia budú k dispozícii výlučne vo výrazných farbách - jasnej červenej, žltej, modrej, bielej a čiernej.

Polaroid Mint: Najnovší prírastok v rodine cenovo dostupných Polaroidov, na trhu by sa mal objaviť do konca tohto roku.
Polaroid Mint: Najnovší prírastok v rodine cenovo dostupných Polaroidov, na trhu by sa mal objaviť do konca tohto roku.
Zdroj: Martin Domček

Príručné Slnko

Philips Somneo je - veľmi zjednodušene - umelý západ a východ slnka, ktorý môžete mať položený priamo na nočnom stolíku. V podstate je to nočná lampa so zabudovaním budíkom pripojená na internet, avšak s veľmi zaujímavými pridanými funkciami. Patrí medzi takzvané terapeutické svetlá a dokáže nielen monitorovať váš spánok, ale aj zlepšovať jeho kvalitu. Na veľtrhu IFA sa predstavila vo svojej novej a vylepšenej podobe.

Tak ako jej predchodca dokáže simulovať východ slnka - meniacou sa intenzitou aj farbou svetla od červenej cez oranžovú až po jasnožltú. Večer dokáže simulovať nielen západ, ale bude pre vás sprievodcom pri dýchacích cvičeniach. Meniacou sa intenzitou svetla a zvukovým sprievodom vám pomôže dýchať tak, aby ste sa čo najrýchlejšie a najefektívnejšie uvoľnili a zbavili stresu.  Vylepšenia spočívajú v integrácii lampy do ekosystému, ktorý Philips nazval SmartSleep. To znamená, že svoj vlastný východ a západ slnka môžete nastavovať pomocou aplikácie v smartfóne, môžete si prispôsobiť alarm, prípadne zvoliť preň vlastnú hudbu. Zároveň aplikácia vyhodnocuje čas a kvalitu vášho spánku a na základe získaných údajov vám bude radiť, ako ho vylepšiť.

Druhým vylepšením je AmbiTrack senzor na zadnej strane lampy a meria vlhkosť vzduchu, teplotu a intenzitu svetla v miestnosti, kde sa lampa Somneo nachádza. Dokonca zaznamenáva počet a intenzitu nočných rušivých zvukov, ktoré môžu kvalitu spánku znižovať. Vďaka týmto dátam vám poskytne ďalšie rady týkajúce sa spálne - napríklad že je lepšie znížiť teplotu, prípadne zlepšiť zatemnenie a podobne. Lampa príde do predaja koncom roku, cenu zatiaľ nezverejnili.

Somneo: Nová generácia je pripojená na internet a má nový AmbiTrack senzor.
Somneo: Nová generácia je pripojená na internet a má nový AmbiTrack senzor.
Zdroj: Martin Domček

Kuchynský zlepšovák - dvojrúra

Samsung v poslednom období experimentuje pri elektrospotrebičoch so spôsobom ich otvárania. Týkalo sa to najprv práčok, pri ktorých sa pod názvom AddWash objavili na hlavných dvierkach ešte menšie výklopné, umožňujúce pridať do prania už pri spustenom pracom programe zabudnuté kusy bielizne. Potom prišli chladničky s dvojitými dverami a chladničky s obrovským dotykovým displejom vypĺňajúcim prakticky celé dvere. Najnovšie sú to dvojdverové rúry na pečenie. Funkcia sa volá Dual Cook Flex. Ňou vybavené rúry majú dvierka, ktoré možno otvoriť celé, podobne ako pri bežných rúrach, no pomocou tlačidla v rúčke možno samostatne otvoriť buď len jej vrchnú, prípadne spodnú časť.    Samozrejme, rúra v dvojdverovej verzii umožňuje súbežné pečenie dvoch rôznych jedál vyžadujúcich rozdielne teplo a jeho cirkuláciu. Sprievodca Cooking Guide - teda aplikácia v smartfóne, poradí, pri akom jedle použiť hornú, respektíve spodnú rúru, ako ju nastaviť tak, aby sa jedlá v nich optimálne pripravili.

Dual Cook Flex: Prierez „dvojrúrou“ - možno ju využiť ako celok alebo v nej samostatne pripravovať dve rôzne jedlá.
Dual Cook Flex: Prierez „dvojrúrou“ - možno ju využiť ako celok alebo v nej samostatne pripravovať dve rôzne jedlá.
Zdroj: Martin Domček

Senzor, ktorý vám povie, kedy treba ísť močiť

Zariadenie DFree robí presne to, čo je naznačené v nadpise - upozorňuje vás na to, že treba ísť na záchod. Využíva na to externý ultrazvukový senzor monitorujúci pochyby v močovom mechúre.  Na základe toho získava dáta, ktoré sa ukladajú na cloude, pomocou sofistikované algoritmu sa analyzujú a výsledkom je individuálny profil používateľa. To znamená, že aplikácia ho upozorní najprv na to, že je čas ísť na toaletu, a eviduje, že sa tak už stalo. Dokonca zaznamená, nakoľko bol mechúr plný.

Je to mimoriadne praktická vec, ktorú ocenia všetci ľudia, ktorí napríklad pre chorobu nedokážu kontrolovať základné biologické potreby a, samozrejme, aj tí, ktorí sa o nich starajú. Avízo o tom, či dotyčný vykonal potrebu, alebo nie, totiž môžu dostať obaja. Základný prieskum ukázal, že toto zariadenie dokáže skrátiť čas, potrebný na fyzickú starostlivosť o ľudí s inkontinenciou, ktorí už nie sú samostatní, až o tretinu. Pri tých, ktorí ho užívali a boli schopní aktívneho života, značne stúpla fyzická aktivita aj chuť venovať sa rehabilitačným programom. Ocenili aj to, že si môžu oveľa lepšie rozplánovať aktivity, keď vedia, že majú napríklad ešte dve hodiny času, kým budú musieť ísť na potrebu.

DFree: Telový senzor nie je najmenší, no výhodou je, že sa jednoducho upevňuje na telo.
DFree: Telový senzor nie je najmenší, no výhodou je, že sa jednoducho upevňuje na telo.
Zdroj: Martin Domček

Highendový minimalizmus

Beosound Edge je nový highendový bezdrôtový reproduktor, ktorý tvarom a rozmermi trochu pripomína automobilové koleso a váži 13 kilogramov.

Bang & Olufsen je známy dánsky výrobca highendovej elektroniky a mimoriadne si zakladá najmä na kvalite zvuku. To platí aj pre nový okrúhly reproduktor Beosound Edge, ktorý má priemer 50 centimetrov, hrúbku 13 cm a váži 13 kilogramov. Rám je z precízne spracovaného vysokolešteného alumínia.

Dá sa pripevniť na stenu, strop, ale aj položiť na zem. Jeho špecifický tvar umožnil využiť jednu zaujímavú funkciu - možno ho „gúľať“, presnejšie, jemne nakloniť do strán a týmto pohybom meníte hlasitosť. Nemusíte sa však báť, že sa vám v miestnosti odgúľa - je vyvážený tak, aby sa vždy vrátil do pôvodnej polohy. Taktiež má senzor priblíženia, aby zabudované dotykové ovládanie nerušilo minimalistický vzhľad, rozsvieti sa, až keď sa k nemu priblížite. Ale ovládať sa dá napríklad aj hlasom alebo cez aplikáciu v smartfóne. Z hľadiska zvuku je jeho najväčšou prednosťou vynikajúce a čisté podanie basov aj pri vysokej hlasitosti, má totiž vôbec prvý aktívny basový port. Okrem neho má 0-palcový basový reproduktor so 4-palcovým strednotónovým a 0,75-palcovým výškovým meničom.

Beosound Edge: Lacný nie je, zvuk má však výborný.
Beosound Edge: Lacný nie je, zvuk má však výborný.
Zdroj: Martin Domček