Tri pruhy a dobré počasie

Konkrétne ide o trojpruhové úseky diaľnice - medzi mestami Melk a Oed, ktorý má 88 kilometrov, a 32 kilometrov medzi Haidom a Sattledtom. Začiatok a koniec každého úseku je označený značkou, navyše 140-ka bude povolená len počas dňa - od 5.00 do 22.00 - v dobrom počasí, teda nie za dažďa, hmly, sneženia a podobne. Tieto úseky boli z hľadiska polomerov zákrut, stúpaní a celkového rozhľadu vyhodnotené ako najbezpečnejšie. Nový rýchlostný limit sa bude testovať rok, potom sa ministerstvo dopravy rozhodne, či sa rozšíri na ďalšie úseky, alebo sa ukáže ako neefektívny a zrušia ho. Úseky budú monitorované z hľadiska hluku, emisií a, samozrejme, bezpečnosti.

Argumentom za zvýšenie maximálnej povolenej rýchlosti na diaľnici je fakt, že pôvodný limit pochádza z roku 1974 a odvtedy sa autá výrazne zlepšili z hľadiska bezpečnosti aj spotreby, teda i vypúšťaných emisií. Pravda je aj to, že merania ukázali, že na trojpruhových úsekoch v treťom najrýchlejšom pruhu viac než polovica motoristov ide rýchlosťou nad 130 km/h, ale iba necelých 5 percent vyššou než 150 km/h.

Testované úseky: V častiach diaľnice, vyznačených zelenou, bol predbežne na jeden rok zvýšený povolený diaľničný rýchlostný limit na 140 km/h.
Testované úseky: V častiach diaľnice, vyznačených zelenou, bol predbežne na jeden rok zvýšený povolený diaľničný rýchlostný limit na 140 km/h.
Zdroj: ASFINAG

Bezpečné alebo nie?

Rakúsky automotoklub ÖAMTC s týmto opatrením nemá žiadny problém, ide podľa neho o minimálnu úpravu, ktorá neznamená zníženie bezpečnosti. Opačný názor má Verkehrsclub Österreich (VCÖ), podľa jeho predstaviteľov sa v týchto úsekoch zníži kvalita ovzdušia, zvýši hluk a stanú sa rizikovejšími.

V súčasnosti majú maximálnu povolenú diaľničnú rýchlosť 140 km/h len dve európske krajiny - Poľsko a Bulharsko. V Nemecku je na mnohých úsekoch neobmedzená, odporúčaná je však 130-ka. Tá je limitom až v devätnástich krajinách vrátane Slovenska. V siedmich krajinách môžete na diaľniciach jazdiť maximálkou 120 km/h - je to Belgicko, Fínsko, Írsko, Portugalsko, Španielsko, Švédsko a Švajčiarsko. V niektorých európskych krajinách (Albánsko, Estónsko) je maximálka na diaľniciach 110 km/h, najnižšia je v Nórsku, Lichtenštajnsku, Lotyšsku, Čiernej Hore a na Cypre, kde je diaľničným limitom stovka.