Tip na článok
Nové STK budú postupne vznikať vo väčšine okresov.

Na Slovensku zatiaľ vznikne 40 nových staníc technickej kontroly

Z plánovaných 60 nových staníc technickej kontroly môže pribudnúť ešte dvadsať.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR doteraz vydalo 40 povolení na zriadenie nových stacionárnych staníc technickej kontroly (STK) nad rámec existujúcej siete. Z toho na základe parametra konkurencie schválilo vznik 28 a na základe vyťaženosti linky podľa počtu evidovaných vozidiel dvanásť staníc. Z plánovaných 60 nových staníc technickej kontroly môže pribudnúť ešte dvadsať. Umožňuje to nový zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorý je účinný od 20. mája.

Podľa parametra dostatočnej minimálnej konkurencie môže byť zriadených ešte trinásť staníc technickej kontroly, a to po jednej v okresoch Revúca, Banská Štiavnica, Žarnovica, Gelnica, Sobrance, Snina, Sabinov, Medzilaborce, Stropkov, Považská Bystrica, Myjava, Turčianske Teplica a Bytča. Na základe vyťaženosti linky podľa počtu evidovaných vozidiel by malo vzniknúť ešte sedem staníc technickej kontroly v okresoch Malacky, Senica, Trenčín, Lučenec, Martin, Vranov nad Topľou a Košice - okolie.

Jedným z hlavných kritérií pri rozhodovaní o návrhoch na nové stanice technickej kontroly bol čas. Žiadosti boli vyhodnocované podľa poradia, ako prišli, a ak spĺňali všetky požiadavky, boli schválené. Niektorí záujemcovia však proces schvaľovania spochybňujú a tvrdia, že s prihláškami sa manipulovalo.

Uchádzači museli spolu so žiadosťou o zriadenie STK uhradiť aj poplatok tritisíc eur a po získaní povolenia ju musia otvoriť do troch rokov.

V okresnom meste môžu byť dve stanice, v krajskom štyri, v Košiciach osem a v Bratislave dvadsať. Doteraz nebola stanica iba v okrese Svidník, ale už bude aj tam. Na Slovensku je v súčasnosti 143 staníc technickej kontroly a na ďalších desať boli vydané povolenia podľa predošlého zákona.

VIDEO Plus 7 Dní