Ako nájsť život v kozme? Vedci majú na to jasnú stratégiu - zameriavajú sa na takzvané exoplanéty - planéty, ktoré krúžia okolo svojich hviezd mimo slnečnej sústavy. Ale nie je to až také jednoduché. Aby sa na exoplanéte vyvinul život podobný nášmu, musia tam panovať podmienky podobné zemským. Nádejný kandidát sa tak od svojej hviezdy nesmie pohybovať príliš ďaleko, to by tam boli obrovské mrazy. Ak by zas krúžil príliš blízko, spaľovali by ho horúčavy. Výskumníci sa tak sústreďujú na pomerne úzke pásma vo hviezdnych sústavách, na takzvané obývateľné zóny, a doteraz v nich objavili niekoľko desiatok exoplanét. Ako informovala NASA, koncom júla k nim pribudla ďalšia.

Relatívne blízko

GJ 357d je planéta, na ktorej sú zrejme podmienky pre existenciu vody v tekutom stave. Kozmický teleskop TESS ju objavil vo vzdialenosti 31 svetelných rokov od našej Zeme. Svetelný rok je jednotka vzdialenosti, ktorú prejde svetlo vo vákuu za jeden rok. Zodpovedá dĺžke asi 9,5 bilióna kilometrov. Znamená to, že planéta nádejná na život je od nás vzdialená približne 300 biliónov kilometrov. Vzhľadom na veľkosť vesmíru je to vlastne za rohom. Na druhej strane, žiadny človek nie je schopný počas svojho života prežiť let k tejto planéte. Najrýchlejšie sondy sa hýbu rýchlosťou „len“ 60-tisíc kilometrov za hodinu. Takže k nášmu „dvojčaťu“ by leteli niekoľko miliónov rokov. Mimochodom, jedna z exoplanét, o ktorej sa dosť hovorilo v súvislosti s možným životom, Kepler-62f, je vzdialená od nás až 1 200 svetelných rokov!

Veľká

GJ 957d sa nachádza v súhvezdí Hydra. Ide o najväčšie z 88 súhvezdí, je to zároveň najužšie a najdlhšie súhvezdie. GJ 357d obieha okolo červeného trpaslíka triedy M, čo je najchladnejšia trieda hviezd. „Slnko“ našej „spriatelenej“ planéty je menšie ako naše Slnko - jeho hmotnosť je o 40 percent nižšia a je asi o 40 percent chladnejšie. GJ 357d obieha okolo svojej hviezdy GJ 357 približne v 20-percentnej vzdialenosti ako naša Zem okolo Slnka. Na povrch planéty sa teda dostane približne toľko energie, koľko dostane Mars. Rok tam trvá necelých 56 dní.

TESS: Úlohou satelitu je pátrať a skúmať exoplanéty.
TESS: Úlohou satelitu je pátrať a skúmať exoplanéty.
Zdroj: Profimedia

Práve objavená exoplanéta je dva alebo tri razy väčšia od našej Zeme, jej hmotnosť môže byť dokonca šesťkrát väčšia. Aj vďaka tomu by sa na nej mohla vyskytovať hustejšia atmosféra. Ak by tak bolo naozaj, GJ 357d bude mať teplejší povrch, čo by ďalej nahrávalo existencii vody v tekutom stave. Avšak bez atmosféry by sa teplota povrchu pohybovala na hodnote okolo mínus 53 stupňov Celzia, čo by znamenalo, že ide o ľadovú planétu a nie o teleso vhodné na život. Vedci preto všetko dôkladne preskúmajú.

Celebrita

Zaujímavý je aj spôsob, ako sa podarilo exoplanétu odhaliť. Teleskop TESS zaznamenal len jej „suseda“ GJ 357b. Ten však bol celebritou len veľmi krátko. Vedci totiž pomocou dodatočných záberov, výpočtov a meraní objavili dva ďalšie nebeské objekty - GJ 357c a GJ 357d. A práve druhá planéta okamžite strhla všetku pozornosť na seba, keďže sa nachádza na vonkajšom okraji obývateľného pásma.  TESS nebol schopný zaznamenať GJ 357d celý mesiac. Vedci sa špeciálne zaoberali analýzou snímok a údajov z teleskopu, aby potvrdili existenciu planéty. TESS vyslali do kozmu v apríli minulého roka. Jeho oči majú hľadať až do roku 2022 ďalšie planéty, na ktorých by sa mohol vyskytovať život podobný tomu nášmu.