Nitrianski mestskí poslanci ešte v roku 2019 schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta. Urobili tak na základe petície za zákaz hazardu, ktorú vtedy podpísalo viac ako dvadsaťtritisíc ľudí. Herne a automaty mali z mesta zmiznúť postupne tak, ako sa mali ich prevádzkovateľom končiť platné licencie. Asociácia zábavy a hier takýto výsledok hlasovania poslancov očakávala a verejne avizovala, že proti prijatému uzneseniu podnikne právne kroky.

Prepočítali hlasy

Spomínané všeobecne záväzné nariadenie z roku 2019 o zákaze umiestnenia herní a kasín na území mesta do platnosti nikdy nevošlo. Prokurátor totiž konštatoval nesúlad prijatého všeobecne záväzného nariadenia o zákaze umiestnenia herní a kasín na území mesta Nitra so zákonom o obecnom zriadení.

„Zo zápisnice o prešetrení petície nesporne vyplýva, že mesto Nitra všetky podpisy pod petíciou vôbec nespočítalo, a teda sa riadne nepresvedčilo, či petíciu podpísalo zákonom predpísané množstvo jej podporovateľov,“ konštatuje sa v proteste prokurátora Vladimíra Bezáka.

„Zo strany mesta ide o bezprecedentné porušovanie niekoľkých zákonných podmienok a vážne spochybňujeme aj samotné prešetrenie petície, keďže primátor sa v nej osobne angažoval a tlačil na jej vyzbieranie. Právnici preto pripravujú viacero podaní, celý prípad bude mať súdnu dohru,“ reagovala na vtedajšiu situáciu hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová.

Krajský súd v Nitre nariadenie mesta po dvoch mesiacoch pozastavil na základe žaloby okresnej prokuratúry v Nitre.

Na jeseň však Národná rada SR schválila novelu zákona o hazardných hrách. Jej predkladateľom bola skupina poslancov, na ktorých čele stál práve nitriansky primátor Marek Hattas. Pripravil si tak cestu, aby mestské zastupiteľstvo mohlo schváliť obdobu pôvodného nariadenia o zákaze hazardu v Nitre.

Účelové konanie

Asociácia zábavy a hier však podala podnet na prokuratúru, lebo mesto zrejme čakalo na zmenu zákona pretláčanú jej primátorom a zatiaľ účelovo nevybavovalo žiadosti o udelenie licencií.

Prokuratúra konštatovala, že mesto Nitra nedodržalo „jedno zo základných pravidiel správneho konania, a to zásadu rýchlosti konania“. Od podania žiadostí totiž uplynulo viac ako 60 dní a na také naťahovanie času mesto nemalo žiadny dôvod.

„V rámci vybavovania podnetov na nečinnosť mesta prokurátori vyťažili päť poznatkov na trestný úsek činnosti prokuratúry pre existenciu dôvodného podozrenia zo spáchania konkrétneho trestného činu viacerými skutkami,“ reagoval hovorca KP Nitra Jaroslav Maček.

Zámer či nedopatrenie?

Dnes už v Nitre kamenné herne, okrem stále funkčného kasína v nemenovanom nákupnom centre, nenájdete. Poslanec mestského zastupiteľstva v Nitre Ján Greššo pripomína, že na možný prešľap primátora upozorňovali: „Zo zápisníc zastupiteľstva jasne vidieť, že primátor vedome a úmyselne s termínmi vyjadrení k žiadostiam manipuloval. Podotýkam, že proti vôli príslušného odborného pracovníka mestského úradu, ktorý všetky rozhodnutia v termíne pripravil a predložil primátorovi na podpis.“

„Na pokyn prokurátora pripravuje naše právne oddelenie reakciu a nebudeme ju zverejňovať skôr, ako ju dostane prokurátor. Asociácia háji prevádzkovateľov tvrdého hazardu, proti ktorému od začiatku bojujeme, takže sa názorovo rozchádzame vo všetkom. V Nitre momentálne nie sú žiadni prevádzkovatelia tvrdého hazardu, teda nie sú tu rulety, videolotérie ani výherné prístroje. Iba jedna firma má licenciu na prevádzku kasína do mája 2024, všetci ostatní vďaka nášmu boju s hazardom skončili a na ich miesta sa dostali zmysluplnejšie prevádzky, konkrétne potraviny, kaviareň alebo fitnescentrum,“ reagovalo na naše otázky mesto Nitra.

Rastie online hazard

To, že mestu Nitra sa podarilo zbaviť kamenných herní, je jedna vec, a či sa skutočne zbavilo hazardu, zas druhá. V skutočnosti hazardu nezabránili ani neudelené licencie ba ani pandémia a zatvorené prevádzky. Podarilo sa nám získať údaj o tom, koľko Slováci vložili do hazardných hier. Len počas prvých troch mesiacov tohto roka je to 1,5 miliardy (!) eur, pričom sa všetky stávky a hry uskutočňovali výhradne v online priestore. Na porovnanie, v minulom roku to bolo v tom istom období „iba“ 1,2 miliardy, pričom sa hralo aj v kamenných herniach.