V deň, keď Ústavný súd potvrdil zrušenie amnestií, exprokurátor Michal Serbin si otvoril na oslavu fľašu prosecca. Napriek tomu je muž, ktorý v roku 2000 obžaloval bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu a dvanástich spolupáchateľov zavlečenia Michala Kováča mladšieho, realista.

EXKLUZÍVNE Lexa zúri na Ficov Smer: Za amnestie mu poslal drsný odkaz!

Bezočivý Mečiar o amnestiách: Toto odkázal poslancom!

Schéma: Takto vyšetrovatelia zaznamenali priebeh telefonátov po únose
Schéma: Takto vyšetrovatelia zaznamenali priebeh telefonátov po únose
Zdroj: ARCHÍV

Pri otázke, či si myslí, že súd by mohol odsúdiť páchateľov zavlečenia, sa iba schuti zasmial.

Amnestie sú zrušené: Postaví sa Lexa pred súd?

Černák ukázal prstom priamo na Mečiara: Ty si si nás objednal!

Kabaret

Žalobca si myslí, že rušenie amnestií je od začiatku paškvil, žiaden ústavný zákon sa nemal prijímať a už vôbec to nemal riešiť Ústavný súd. „Tento cirkus bol absolútne zbytočný. Keby všetci, ktorí rozhodovali, poznali Trestný poriadok, nemusel byť tento kabaret. A platí to aj pre sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva. Pretože ak niekto uzná uznesenie o odložení veci za prekážku veci rozhodnutej, mal by ísť naspäť do školy vrátiť index aj školné. Pretože uznesenie o odložení veci nie je prekážkou veci rozhodnutej. Na to je množstvo judikátov Najvyššieho súdu,“ hovorí bývalý prokurátor Michal Serbin. Muž, ktorý trpezlivo zozbieral a vyhodnocoval dôkazový materiál v kauzách týkajúcich sa Ivana Lexu, má na súčasných politikov, ktorí vyrobili z amnestií politickú tému číslo jeden, ťažké srdce.

Kauza storočia: O čo vlastne ide v prípade zavlečenia prezidentovho syna?

Útržok novín: Sused Michala Kováča mladšieho si deň pred únosom zaznamenal evidenčné čísla podozrivých áut.
Útržok novín: Sused Michala Kováča mladšieho si deň pred únosom zaznamenal evidenčné čísla podozrivých áut.
Zdroj: ARCHÍV

„Bugár s Kresákom povedali, že im nejde o potrestanie. A o čo ide? O čo iné ide? O politické body? O potrestanie. Všetkých ich treba potrestať. Chcel som stíhať Mečiara za amnestie. Poviem vám, Kresák nemá šajnu o amnestiách. Mali by sa všetci, čo o tom rozhodovali, vrátiť do školy. Drgonec povedal, že Najvyšší súd rozhodne, ktorá amnestia bude platiť. Ale ako to, že riešime ktorá? Jedna opravovala druhú. A neplatila ani jedna. Pretože aplikovali amnestiu na neznámych ľudí, bol tam článok, že amnestia sa nevzťahuje na osoby, ale na skutky,“ nahnevane komentuje politikov a ich vyjadrenia.

Vyhodení, odstavení, strápnení. Čo sa dialo, keď vyšetrovatelia neposlúchali politických lídrov?

„Mečiarove amnestie robil podľa mojich informácií Vaľo. Všetky uznesenia o odložení veci s poukázaním na amnestiu sú, s prepáčením, hovadiny. Amnestiu môžete aplikovať len na známych páchateľov. Robil som prokurátora 27 rokov, cez ruky mi prešlo veľa amnestií. Štylizácia takzvanej amnestie zo 7. júla 1998 bola protiprávna, pretože Mečiar nad rámec oprávnenia podľa článku 102 ústavy chcel amnestovať konkrétny skutok. V celej histórii bývalého Československa nikdy nebola takto štylizovaná amnestia a nikdy nie na konkrétny skutok a za trestný čin, ktorý má charakter obzvlášť závažného úmyselného trestného činu. Zavlečenie do cudziny taký nepochybne je a pri spáchaní organizovanou skupinou môže páchateľ byť odsúdený na trest odňatia slobody nepodmienečne s dolnou hranicou päť rokov,“ dodáva.

Ako si žijú tí, ktorí inšpirovali zlosynov filmu Únos? Zväčša bezstarostne

Milióny na obhajobu?

„Ja sa už teraz teším, ako budú všetci posratí. Verte, oni nebudú konať. Vrátia to na došetrenie. V Rači ma tu ťapkajú po pleci a hovoria - Doktore, starý vás má rád, lebo ste mu vytiahli z vrecka 150 miliónov korún. Toľko stála obhajoba. Myslíte si, že advokáti obhajovali zadarmo? To sú všetko moji bývalí kolegovia a spolužiaci, tí by si nechali za euro aj koleno vŕtať. Za mnou došiel Juro Trokan. Vravím mu, Ďurko, zapamätaj si, starý pán nezarobil toľko peňazí, aby si Serbina kúpil,“ hovorí prokurátor, ktorý si myslí, že byť na mieste sudcu, ktorý prípad dostal na stôl, všetkých by nechal zadržať a zavrieť do väzby.

Šokujúci príbeh únosu prezidentovho syna: Spočiatku mu nikto neveril

„Lebo je evidentné, že sa budú dekovať a budú špekulovať. Pozrite sa na Majského. Za socializmu sme do basy zavierali ľudí, ktorí spreneverili dvadsaťtisíc. Dnes? Spreneveria milióny a behajú po slobode? Čo je toto za štát?“ nahnevane konštatuje exprokurátor.

ROZHOVOR s bývalým prokurátorom Michalom Serbinom vám prinesieme už zajtra.

Čítajte viac